Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eXtensible Business Reporting Language (XBRL)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wraz z pojawianiem się znacznych zbiorów danych w nowoczesnych przedsiębiorstwach utrzymywanie konwencjonalnych biznesowych baz danych powoduje problem z jakością informacji i możliwością kontroli. Wszechstronność i elastyczność formatu XBRL pomaga rozwiązać te problemy i prowadzi do jego globalnego rozprzestrzeniania się w sferze finansowej. Jednak kwestia dostosowania i wprowadzenia tego formatu do systemu zarządzania przedsiębiorstwami w realnym sektorze gospodarki jest wciąż słabo poznana. Celem tego artykułu jest uzasadnienie wprowadzenia formatu XBRL do systemu zarządzania przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Badania opierają się na podejściu systemowym i modelowaniu z wykorzystaniem hierarchicznej syntezy alternatywnych scenariuszy wprowadzenia formatu XBRL. Autorzy próbują uzasadnić wprowadzenie nowoczesnego cyfrowego procesu decyzyjnego do systemu zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym i oceniają potencjalne zastosowanie wielowymiarowego modelu XBRL do analizy danych, ich elastyczną reprezentację w systemie zarządzania i uzasadnienie decyzji.(abstrakt oryginalny)
esearch background: This paper focuses on the preparers' opinion on reporting in the European Single Electronic Format (ESEF). Purpose: The goal of the paper is to examine the preparers' perception of adopting Inline XBRL as a fundamental technology to report annual consolidated financial statements under International Financial Reporting Standards (IFRS) within the ESEF framework. Research methodology: In the present work, Poland was considered as a case study. Using the survey, we obtained evidence from 25 issuers of securities listed on the Warsaw Stock Exchange, whose financial reports were complied with IFRS. Results: The questionnaires were completed in the majority by issuers with no previous experience in XBRL utilisation. One of the more significant findings to emerge from this study is that respondents could not be able to judge the appropriateness of Inline XBRL selection as a digital reporting format, or they disagreed with it. Furthermore, over half of them saw no need to extend this technology to other business reports, including non-financial reporting. Novelty: The paper can offer valuable pre-insights into preparers' perception of introducing Inline XBRL in the context of ESEF reporting and ensure initial feedback to the policy-makers responsible for ongoing and forthcoming digital reporting standards initiatives in the European Union (original abstract)
Cel - Przegląd oraz analiza wyników badań empirycznych poświęconych wpływowi standardu XBRL na asymetrię informacyjną na rynku kapitałowym. Metodologia badania - Na potrzeby artykułu dokonano przeglądu oraz porównania założeń, metodologii oraz wyników dotychczasowych empirycznych weryfikacji wpływu XBRL na asymetrię informacyjną. Wynik - Większość przeprowadzonych badań empirycznych potwierdza wpływ zastosowania standardu XBRL na zmniejszenie asymetrii informacyjnej na rynku kapitałowym. Oryginalność/wartość - W artykule zasygnalizowano wieloaspektowość oraz złożoność problemu wpływu standardu XBRL na asymetrię informacyjną na rynku kapitałowym oraz wskazano na konieczność prowadzenia dalszych badań teoretycznych i empirycznych w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja najważniejszych korzyści związanych z zastosowaniem XBRL na potrzeby raportowania na rynkach kapitałowych, wymienianych i analizowanych przez nadzorców tych rynków, a także weryfikowanych w empirycznych badaniach naukowych. Analizy i badania wskazują, że zastosowanie standardu XBRL jako narzędzia wspomagającego raportowanie finansowe może prowadzić do usprawnienia przepływu informacji, zwiększenia: jakości i ilości danych dostępnych dla odbiorców, porównywalności sprawozdań finansowych, a także zdolności przetwarzania i analizowania danych przez ich użytkowników. Standard może mieć duży wpływ na funkcjonowanie rynku kapitałowego, prowadząc między innymi do zmniejszenia asymetrii informacyjnej między uczestnikami rynku, redukcji kosztów kapitału własnego, zwiększenia płynności rynku. Korzyści z zastosowania XBRL mogą być odnotowywane przez wszystkich uczestników rynków kapitałowych-przedsiębiorstwa finansujące swoją działalność za pośrednictwem tych rynków, regulatorów rynków, inwestorów i analityków. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej publikacji przedstawiono standard XBRL jako informatyczne narzędzie raportowania zintegrowanego. Wskazano na dużą użyteczność, transparentność oraz łatwość w korzystaniu z danych zawartych w raportach przygotowanych według standardu XBRL. Podkreślono, że upowszechnienie i rozwój notacji XBRL jest korzystny dla interesu publicznego, a także dla instytucji rządowych zajmujących się nadzorem finansowym i giełdowym oraz fiskalnym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja kosztów oraz uwarunkowań implementacji XBRL jako standardu raportowania finansowego na rynkach kapitałowych. Na potrzeby artykułu dokonano przeglądu wyników badań empirycznych, a także stanowisk, raportów, dokumentów konsultacyjnych nadzorców wybranych rynków kapitałowych dotyczących standardu XBRL oraz przeprowadzono analizę treści zebranych źródeł podporządkowaną celowi badania. Wykorzystanie standardu XBRL jako narzędzia wspomagającego raportowanie finansowe może potencjalnie nieść ze sobą szereg korzyści, takich jak m.in. przyspieszenie procesu raportowania i usprawnienie przepływu informacji, zwiększenie rzetelności i jakości przesyłanych danych, łatwiejsza, szybsza, bardziej elastyczna, wszechstronna i dokładna analiza danych, zwiększenie porównywalności sprawozdań finansowych. Wdrożenie standardu wiążę się też z określonymi kosztami, które muszą być poniesione przez poszczególnych uczestników wymiany informacji. Jak pokazują analizy i badania, zarówno możliwość realizacji i skala potencjalnych korzyści, jak i koszty związane z wykorzystaniem XBRL mogą być uzależnione od takich czynników jak m.in. wielkość przedsiębiorstwa, branża, w której działa przedsiębiorstwo, tryb wdrażania standardu, zasady wdrażania i stosowania standardu przewidziane przez nadzorców rynków kapitałowych, scenariusz implementacji XBRL przyjęty przez przedsiębiorstwo, poziom rozwoju infrastruktury technologicznej oraz bazy edukacyjno-szkoleniowej. (abstrakt oryginalny)
Narzędzie XBRL, definiowane jest jako język elektronicznej transmisji danych biznesowych i finansowych, który w rewolucyjny sposób zmienia sposób raportowania biznesowego na całym świecie. Przedstawiono historię standardu XBRL wraz z analizą korzyści i perspektywami wykorzystania w różnych grupach podmiotów
W artykule przedstawiono podejście do analizy dokumentów XBRL przy użyciu technologii sieci semantycznych. XBRL jest oparty na języku XML standard powszechnie używanym w wymianie i reprezentacji rachunkowości oraz informacji biznesowych między różnymi organizacjami. Proponowany system organizuje dokumenty XBRL według modelu danych mapy pojęć (ISO/IEC1325) w powiązaniu z serwerem ontologii PSI opisującym informacje finansowe. System umożliwia korzystanie z kwerend TMQL do bazy wiedzy, co ułatwia analizę informacji finansowych. Obecnie system jest rozwijany jako kolektywna Business Intelligence wspierająca procesy podejmowanie decyzji. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest prezentacja wyników badania dotyczącego wdrożenia Jednolitego Europejskiego Formatu Raportowania (European Single Electronic Format - ESEF) przez spółki giełdowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, uwzględnione w sWIG80. Metodyka/podejście badawcze: Badanie oparto na analizie sprawozdań finansowych pod względem: zmiany sposobu prezentacji pozycji w sprawozdaniu z sytuacji finansowej (bilansie) oraz sprawozdaniu z całkowitych dochodów w celu dostosowania ich do wzorcowej struktury ESEF (taksonomii podstawowej) oraz stopnia wykorzystania tzw. rozszerzeń (extensions) pozwalających na dostosowanie znaczników do specyfiki pozycji lub specyfiki spółki. Analizie podlegały te skonsolidowane sprawozdania finansowe opublikowane między 1.01.2021 roku a 30.04.2022 roku, w których przedmiotowe spółki zaimplementowały wymagania ESEF po raz pierwszy. Podstawą sformułowania hipotezy badawczej była teoria neoinstytucjonalna. Wyniki: Przeprowadzone badanie pozwoliło na pozytywną weryfikację postawionej hipotezy badawczej stwierdzającej, że spółki giełdowe uwzględnione w sWIG80 w większym zakresie starały się dostosować prezentację danych w sprawozdaniach finansowych do taksonomii podstawowej niż zastosować rozszerzenia i taksonomię rozszerzoną. Ograniczenia/implikacje badawcze: Wyniki badania dotyczą spółek uwzględnionych w sWIG80 na 31.12.2021 roku. W związku z tym rozszerzanie wniosków na całą populację spółek notowanych na GPW jest nieuzasadnione. Oryginalność/wartość: Badanie, którego wyniki przedstawiono w artykule, stanowi pierwsze tego typu badanie empiryczne w Polsce przeprowadzone w odniesieniu do mniejszych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Obrazuje zatem zachowania podmiotów w kontekście obowiązków raportowania danych finansowych w badanej populacji w formacie ESEF. (abstrakt oryginalny)
Standard XBRL, a w szczególności możliwości, jakie niesie ze sobą elektroniczna wymiana danych finansowych, oraz potencjalne korzyści i koszty związane z zastosowaniem standardu na potrzeby przekazywania informacji pomiędzy zainteresowanymi stronami były - od momentu pojawienia się koncepcji XBRL oraz pierwszych jego zastosowań - przedmiotem teoretycznych rozważań oraz empirycznych weryfikacji. Celem artykułu jest identyfikacja najważniejszych obszarów badań empirycznych związanych z zastosowaniem XBRL na potrzeby raportowania oraz wniosków z nich płynących. Dokonano systematycznego przeglądu literatury, przeprowadzono selekcję publikacji oraz przeanalizowano treść podporządkowaną celowi badania.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote XBRL - standard wymiany informacji biznesowej
63%
Coraz większy stopień globalizacji i wynikająca stąd wzmożona kon- kurencja wymagają od przedsiębiorstw doskonalenia systemów komu- nikowania się z otoczeniem. Narzędziem komunikowania się przedsię- biorstw z zewnętrznymi interesariuszami są sprawozdania finansowe. Wciąż trwają prace zmierzające do standaryzacji i harmonizacji zasad rachunkowości w wymiarze międzynarodowym, tak by sprawozdania finansowe były bardziej zrozumiałe i ujednolicone bez względu na kraj ich przygotowywania. Z drugiej strony istnieje pilna potrzeba ujednolić- cenia sposobu zapisu i przesyłania danych ze sprawozdań finansowych, tak by dostęp, analiza i porównywanie tych danych było łatwiejsze i szybsze. Narzędziem, które ma przybliżyć realizację takiego celu jest XBRL - zwany standardem wymiany informacji biznesowej. (fragment tekstu)
Przedstawiono początki sprawozdawczości finansowej oraz jej ewolucję na rynkach kapitałowych. Omówiono informatyzację sprawozdawczości finansowej prezentując koncepcję XBRL (eXstensible Business Reporting Language) pozwalającą na tworzenie, wymianę oraz analizowanie informacji zawartej w sprawozdaniach finansowych.
Celem niniejszego artykułu jest próba udowodnienia, iż zmiany w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw na poziomie Internetu muszą iść w kierunku poprawy przejrzystości prezentowanych danych. (...) Odwołując się do publikacji ekspertów w dziedzinie XBRL - Extensible Business Reporting Language (m.in. M. Hojda, M. Piechocki), pragnę przybliżyć czytelnikowi istotę i zasady funkcjonowania elektronicznego języka sprawozdawczości finansowej, a także zaakcentować jego istotny wpływ na rozwój sprawozdawczości w Polsce. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest określenie, czy krajowi emitenci giełdowi poprawnie zrealizowali obowiązek zastosowania znaczników (tagów) XBRL w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z nowymi wymogami Unii Europejskiej (sprawozdania w formacie ESEF, tj. European Single Electronic Format). Metodyka/podejście badawcze: Zastosowaną metodą badawczą była szczegółowa analiza znaczników XBRL wykorzystanych przez 10 losowo wybranych podmiotów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie w ich pierwszych raportach rocznych sporządzonych w formacie ESEF. Wyniki: Emitenci sporządzający sprawozdania finansowe z wykorzystaniem tagów XBRL popełniali różnorodne błędy merytoryczne w ich doborze, polegające zwłaszcza na zastosowaniu nieodpowiedniego znacznika lub stworzeniu niepotrzebnego rozszerzenia. Wszystkie rozpoznane błędy naruszają zasady tagowania zawarte w Rozporządzeniu Delegowanym KE 2019/815 (Rozporządzeniu ESEF). Na podstawie uzyskanych wyników zaproponowano klasyfikację (systematykę) błędów merytorycznych, jakie mogą wystąpić w sprawozdaniach finansowych tagowanych znacznikami XBRL z taksonomii ESMA ESEF. Praktyczne implikacje: artykuł może być przydatny zarówno emitentom sporządzają-cym sprawozdania finansowe z wykorzystaniem języka XBRL, jak i biegłym rewidentom, którzy w ramach prowadzonego audytu mają obowiązek weryfikacji poprawności użytych znaczników. Ograniczenia badawcze: stosunkowo nieliczna grupa badawcza (10 spółek). Oryginalność/wartość: Artykuł stanowi pierwsze polskojęzyczne opracowanie naukowe na temat błędów w znacznikach XBRL, co wynika z nowości poruszanej tematyki. Ponadto ze względu na istotne różnice w regulacjach dotyczących zastosowania XBRL między obszarem UE a innymi jurysdykcjami (zwłaszcza USA), część zidentyfikowanych w trakcie badania nieprawidłowości nie została jeszcze opisana w literaturze, dlatego ich zaproponowana kategoryzacja może stanowić istotny wkład do literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Obecnie twórcy i odbiorcy sprawozdawczości finansowej mają do czynienia z wieloma różnymi formatami zapisu sprawozdań finansowych, co zwiększa czasochłonność oraz pracochłonność i tym samym koszty przetwarzania takich danych. Odpowiedzią na to wyzwanie ma być standard XBRL (Extensible Business Reporting Language). W artykule przedstawiono koncepcję XBRL, korzyści dla beneficjentów, stan prac i działania różnych krajowych organizacji zaangażowanych w rozwój i promocję tego standardu.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Raportowanie zintegrowane w komunikacji przedsiębiorstwa z otoczeniem
63%
Cel - Celem publikacji jest prezentacja raportowania zintegrowanego jako nowego narzędzia w komunikacji przedsiębiorstwa z interesariuszami. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu. Wynik - Wynik analizy literaturowej wskazuje na znaczenie raportu zintegrowanego w komunikacji z interesariuszami oraz poprzez budowanie pozytywnego wizerunku ma wpływ na przewagę konkurencyjną. Oryginalność/wartość - Wynika z omówienia raportu zintegrowanego w kontekście komunikacji z interesariuszami oraz wpływu na osiąganie przewagi konkurencyjnej w drodze dialogu informacyjnego i budowania pozytywnego wizerunku. (abstrakt oryginalny)
17
51%
W artykule tym skoncentrowano się na powszechnym dziś trendzie publikowania satelitarnego raportu CSR oraz możliwości włączenia go do systemu XBRL i przyjęto, że jest to kluczowe zagadnienie dla przyszłości systemu finansów i rachunkowości. Opracowanie to przyczynia się do bardziej szczegółowego zrozumienia istoty raportowania CSR oraz zaprezentowania standardu XBRL jako użytecznego narzędzia systemu raportowania przedsiębiorstw. W artykule podkreślono wykorzystanie ICT na przykładzie taksonomii XBRL. (abstrakt oryginalny)
W 1996 roku organizacja World Wide Web Consortium opublikowała specyfikację XML (eXtensible Markup Language), przeznaczoną do opisu danych wymienianych drogą elektroniczną. W 1999 roku amerykańskie stowarzyszenie księgowych (AICPA - Institute of Certified Public Accountants) wraz grupą przedsiębiorstw informatycznych, audytorskich i księgowych zainicjowało prace nad stworzeniem formatu, bazującego na specyfikacji XML, który umożliwiałby elektroniczną wymianę danych finansowych. Foramt ten nazwano później standardem XBRL (eXtensible Business Reporting Language). Celem artykułu jest przedstawienie idei standardu XBRL, analiza korzyści i problemów związanych z jego zastosowaniem oraz ocena przyszłości wykorzystania tego standardu jako narzędzia wspomagającego raportowanie finansowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.