PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1996 | nr 725 Nowe kierunki w zarządzaniu przedsiębiorstwem - doświadczenia praktyczne | 81--91
Tytuł artykułu

O praktycznej potrzebie zarządzania nadzwyczajnego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przedmiotem referatu jest konieczność niekonwencjonalnego zarządzanie przedsiębiorstwem w czasach burzliwych zmian w jego otoczeniu i w nim samym, w szczególności w sytuacji przemian lat 90-tych. Autor krytykuje zbyt wąskie spojrzenie na zarządzanie jako działanie zmierzające wyłącznie do utrzymania przedsiębiorstwa w stanie równowagi rynkowej. Zarządzanie "nadzwyczajne" -jego zdaniem - jest niezbędne, ponieważ każda realizowana koncepcja zarządzania zawiera wiele sprzeczności, które znajdują przejściowe rozwiązanie w kulturze organizacyjnej. Konieczne jest więc kwestionowanie i zniweczenie kultury organizacyjnej, a następnie stworzenie nowego zbioru założeń kulturowych, uznanie roli organizacji nieformalnych istniejących w każdym przedsiębiorstwie, współpraca z ich liderami, tworzenie twórczej atmosfery i swojego rodzaju "sieci społecznej", unikanie stereotypów, skoncentrowanie uwagi na dynamice organizacyjnej, zespalaniu sprzeczności i umiejętności uczenia się. Konwencjonalne zarządzanie w warunkach burzliwego otoczenia prowadzi bardziej do niepowodzenia niż do sukcesu.
Twórcy
Bibliografia
  • Mały słownik języka polskiego, red. S. Skorupko, H. Auderska, Z. Łempicha. PWN, Warszawa 1969.
  • Donaldson L., American Anti-Management Theories of Organization. A Critique of Paradigm Proliferation. Cambridge University of Press, Cambridge 1995.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000002746

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.