PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2000 | nr 1-2 | 37--48
Tytuł artykułu

Integracja czy dominacja? : Refleksje na temat zarządzania procesem integracji polskiego rynku finansowego z międzynarodowym rynkiem finansowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W związku z procesem integracji polskiego rynku finansowego zwrócono uwagę na wielkość kapitału zagranicznego w Polsce i jego zaangażowanie w wybranych segmentach. W sektorze bankowym mówi się o 60 procentowym udziale kapitału zagranicznego. Taka silna pozycja ułatwi ekspansję tego kapitału na nowe, rozwijające się obecnie segmenty rynku finansowego. Dominującą rolę kapitał zagraniczny odgrywa w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (tabela zestawiająca dane). Istotne są też udziały tych towarzystw w rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Towarzystwa funduszy emerytalnych są w 70 procentach pod kontrolą kapitału zagranicznego (tabela zestawiająca dane stan na 1999 r.). Dominującą pozycję zajmują banki zagraniczne oraz banki pozostające pod wpływem kapitału zagranicznego na polskim rynku bonów komercyjnych (tabela 3). Podobnie wygląda sytuacja na rynku obligacji krajowych i euroemisji. Także rynek ubezpieczeniowy jest zdominowany przez kapitał zagraniczny. W dziale ubezpieczeń na życie dotyczy to 72 procent udziału, w dziale pozostałych 45 procent. Bardzo ciekawym rozwijającym się rynkiem jest credit-rating. Jest on z oczywistych powodów opanowany przez agencje zagraniczne. We wnioskach podkreślono, iż w Polsce na rynku finansowym wyraźnie nastąpiła integracja przez dominację.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
37--48
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000111503

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.