PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2001 | nr 3 | 357--373
Tytuł artykułu

Polityka władz Drugiej Rzeczpospolitej w stosunku do organizacji monopolistycznych w ostatnich latach niepodległości 1935-1939

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pod koniec lat 1930 w Polsce nasiliła się krytyka karteli i syndykatów, gdyż w latach wielkiego kryzysu gospodarczego okazały się one organizacjami ekonomicznie mało efektywnymi. W sytuacji nasilających się tendencji do liberalizacji życia gospodarczego władze zdecydowały się na utrzymanie dwóch sfer w systemie gospodarczym Drugiej Rzeczypospolitej: wolnokonkurencyjnej i monopolistycznej. Istnienie sfery monopolistycznej zostało zagwarantowane w drodze zmiany prawa kartelowego, której dokonano w roku 1939. Wydaje się, że w ostatnim okresie niepodległości władze mogły realizować zupełnie inną politykę gospodarczą, polegającą na szeroko zakrojonej demonopolizacji, której sprzyjałaby poprawiająca się koniunktura oraz silne rozdźwięki pomiędzy przedsiębiorcami funkcjonującymi w ramach karteli i syndykatów.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
357--373
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000112425

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.