PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2005 | nr 4 | 26--30
Tytuł artykułu

Rodzina wobec wykluczenia społecznego - Analiza "Pamiętników bezrobotnych"

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W tekście prezentowane są postawy rodziny wobec wykluczenia społecznego na podstawie analizy wypowiedzi osób bezrobotnych. Artykuł koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: zmian zachodzących w życiu rodzinnym i relacjach między członkami rodziny, źródłach wsparcia, jakie otrzymuje rodzina w sytuacji wykluczenia oraz położenia dzieci osób długotrwale bezrobotnych i konsekwencjach materialnych i psychicznych życia w ubóstwie. Na powstrzymaniu katastroficznego procesu "stawania się wykluczonymi" zależy przede wszystkim samym bezrobotnym, jak i ich najbliższej rodzinie, a zwłaszcza pozostałym domownikom. Należy przy tym dodać, że według autorów analizowanych pamiętników w procesie zapobiegania i zwalczania wykluczenia społecznego rodzin osób bezrobotnych liczy się nie tylko pomoc materialna, ale w równym stopniu i wsparcie psychiczne, często zwykła rozmowa - chęć wysłuchania człowieka pozostającego bez pracy. Cichymi bohaterami tego procesu, jak i jego największymi ofiarami są dzieci i młodzież, które poza ubóstwem materialnym, będą musiały w dorosłym życiu zmagać się z równie niebezpiecznym ubóstwem zakorzenionym w ich psychice. Taki przynajmniej obraz rodziny wyłania się po lekturze "Pamiętników bezrobotnych", które zdaniem autorów powinny stanowić obowiązkową lekturę każdego socjologa i polityka społecznego.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
26--30
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Bauman Z. (2000), Globalizacja. I co z tego dla ludzi wynika, PIW, Warszawa.
  • Budzyński A. (2005), opr. i wstęp Pamiętniki bezrobotnych, t. 3, SGH, Warszawa.
  • Budzyński A. (2003), opr. i wstęp Pamiętniki bezrobotnych, t.1 i 2, SGH, Warszawa.
  • Pamiętniki bezrobotnych (1933), IGS, Warszawa.
  • Szczepański J. (1973), Metoda biograficzna, w: J. Szczepański, Odmiany czasu teraźniejszego, Książka i Wiedza, Warszawa.
  • Zadrożyńska A. (1983), Homo faber i homo ludens. Etnologiczny szkic o pracy w kulturach tradycyjnej i współczesnej, PWN, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000000126534

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.