PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2006 | nr 7 | 21--25
Tytuł artykułu

Rola pacjenta w procesie podejmowania decyzji konsumenckich

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zaspokajanie potrzeb konsumenta jest determinantą funkcjonowania podmiotu gospodarczego. Konsument bowiem, wobec teorii procesu jego postępowania, racjonalności dokonywanych wyborów oraz potrzeby uplasowanej w różnych hierarchiach, decyzje podejmuje osobiście. Wyjątkiem wobec powyższej sytuacji jest -- jak się wydaje -- zachowanie pacjenta. Częstokroć nie ma on wpływu na wybór kupowanego leku, trudno też ocenić decyzję o skorzystaniu z porady dostępnego lekarza jako najlepszą z możliwych. Ze względu na specyfikę omawianego przedmiotu -- leku -- pacjent, nawet w przypadku posiadania informacji o wszystkich obecnych na rynku sposobach farmakoterapii, prawdopodobnie (o ile sam nie jest lekarzem czy farmaceutą) nie będzie potrafił z nich w optymalny sposób skorzystać. Rynek farmaceutyczny odbiega zatem od modelowych schematów zależności występujących na nim podmiotów. Racjonalność postępowania pacjenta zdaje się być oparta jedynie na uzasadnionym zaufaniu do lekarza oraz finansowej możliwości realizacji wskazanej rekomendacji. Kto jest więc konsumentem w rozumieniu teorii ekonomii na rynku farmaceutycznym? Czy role przypisane poszczególnym uczestników zaspokajania potrzeb pacjenta owocują zaspokojeniem jego fizjologicznych potrzeb (według hierarchii Maslowa)? Czy sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku, gdy uczestnicy owi mają cele rozbieżne z interesami pacjenta? Czy pacjent nabywający lek oryginalny, za lekarskim wskazaniem, w sytuacji gdy na rynku dostępny jest jego biorównoważny (czyli posiadający identyczną substancję czynną preparatu) odpowiednik, postępuje racjonalnie? Kto "de facto" decyduje o wysokim poziomie dochodowości branży farmaceutycznej? Czy odpowiedzialność za opiekę medyczną nad społeczeństwem uprawnia sektor państwowy do wskazywania rodzajów rekomendacji lekarskich? (abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
21--25
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • S. Bennett, J. Quick, G. Velasques, Public-Private Roles in the Pharmaceutical Sector: Implications for Equitable Access and Rational Drug Use, WHO, Geneva 1997, s. 30.
  • Diagnoza społeczna. Warunki i jakość życia Polaków, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Rada Monitoringu Społecznego, Warszawa 2005. s. 80-102.
  • L. Garbarski, I. Rutkowski, W. Wrzosek, PWE, Warszawa 1994, s. 228.
  • L. Rudnicki, Zachowania konsumentów na rynku, AE, Kraków 1996, s. 84.
  • The 2002 Fortune 500, "Fortune Magazine", 15.04.2002.
  • W. Wrzosek, Funkcjonowanie rynku. PWE, Warszawa 2002, s. 26-27.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000142389572

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.