PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | 235 Multivariate Statistical Analysis | 349--363
Tytuł artykułu

Analysis of Turning Points on the Example of Arrivals of Tourists from Slovakia to Poland

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Analiza punktów zwrotnych na przykładzie przyjazdów turystów ze Słowacji do Polski
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
The purpose of this paper is to determine the turning points, their horizontal left-and right-side contiguity together with giving their various properties. They are illustrated on the numerical data concerning the arrivals of tourists from Slovakia to Poland in successive months in the years 1999-2006.(original abstract)
Wiele zjawisk w turystyce charakteryzuje się różną wielkości, monotoniczności i dynamiki w czasie, gdzie po okresach wzrostu, następują spadki i vice versa. Do ich opisu stosuje się metody analizy szeregów czasowych. Miejsca zmian kierunków ogólnej tendencji badanego zjawiska nazywa się punktami zwrotnymi. Mają one charakter punktów szczytowych lub dolinowych. Dla każdego z nich wyróżnia się horyzontalne sąsiedztwo okresów czasowych poprzedzających i następujących o różnej długości. Przy badaniu punktów zwrotnych możliwa jest analiza: a) na danych oryginalnych (ten wariant jest zastosowany w pracy), b) na danych przekształconych (np. logarytmicznie), c) na pierwszych, drugich, ... różnicach. W przypadkach a) i b) liczba punktów zwrotnych będzie jednakowa, ale będzie ona znacznie różnić się przy stosowaniu pierwszych różnic, czyli dla przypadku c). Celem pracy jest określenie punktów zwrotnych, ich horyzontalnego lewo- i prawostronnego sąsiedztwa wraz z podaniem różnych ich własności. Zostały one zilustrowanie na danych liczbowych dotyczących przyjazdów turystów ze Słowacji do Polski w kolejnych miesiącach w latach 1999-2006. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
  • University of Information Technology and Management in Rzeszów, Poland
Bibliografia
  • Instytut Turystyki (Institute of Tourism), www.intur.com.pl
  • Yule G.U., Kendall MG. (1966), Wstęp do teorii statystyki. (Introduction to Theory of Statistics), PWN, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
DOI
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000169702312

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.