PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | z. 107 | 77--101
Tytuł artykułu

Wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej w wybranych krajach europejskich jako narzędzia łagodzącego skutki kryzysu gospodarczego

Autorzy
Warianty tytułu
Fiscal Policy Instruments Used in Selected European Countries as a Tool to Mitigate the Effects of Economic Crisis
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Syntetycznym miernikiem obrazującym efektywność podejmowanych przez poszczególne kraje działań w ramach prowadzonej polityki fiskalnej i monetarnej jest tempo zmian PKB. Jeśli prognozy OECD dotyczące wzrostu gospodarczego okażą się trafne, zdecydowana większość krajów europejskich w latach 2010-2011 wyjdzie z recesji gospodarczej. Jest to bez wątpienia dowód na skuteczność instrumentów polityki gospodarczej wykorzystanych do walki z kryzysem, w tym instrumentów polityki fiskalnej. Negatywnym efektem aktywnej polityki fiskalnej prowadzonej przez rządy większości krajów europejskich jest radykalne pogłębienie nierównowagi w sektorze finansów publicznych, którego konsekwencją jest olbrzymi wzrost zadłużenia obserwowany w większości krajów europejskich. Przeprowadzone badania dowiodły, że w większości państw głównym źródłem olbrzymich deficytów budżetowych był radykalny wzrost wydatków. Dla przykładu w strefie euro w latach 2007-2009 udział dochodów sektora finansów publicznych w PKB Eurolandu zmniejszył się o 1,1 pkt proc., zaś udział wydatków w relacji do PKB zwiększył się w analogicznym okresie o 4,8 pkt proc. Podstawowym problemem jest fakt, że w części krajów europejskich, w tym również w Polsce, deficyty budżetowe występują zarówno w czasie dekoniunktury, jak również w okresach boomu gospodarczego. Ogranicza to możliwość realizacji funkcji stabilizacyjnej w okresach spowolnienia wzrostu gospodarczego. (fragment tekstu)
EN
The article first of all presents and attempts to assess the instrument of fiscal policy used by selected European countries to mitigate the effects of the current economic crisis. The results of the analysis prove that European countries used a wide spectrum of fiscal policy instruments. The use of tools on the one hand facilitated overcoming the crisis in many countries, on the other, it contributed to the rapid growth in budget deficit and public debt.(original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
77--101
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Fedorowicz Z., Polityka fiskalna, Wyd. Wyższej Szkoły Bankowej, Poznań 1998.
  • OECD Economic Outlook 2010/1, Nr 87.
  • Sytuacja gospodarcza w Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Estonii, na Litwie i Łotwie oraz w Polsce - skutki kryzysu, Kancelaria Senatu, Biuro Analiz i Dokumentacji, Warszawa, kwiecień 2010 r.
  • Taxation Trends In the European Union, 2009.
  • Taxation Trends In the European Union, 2010.
  • Ziółkowska W., Finanse publiczne. Teoria i zastosowanie, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, Poznań 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171196993

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.