PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 1/2 | 145--155
Tytuł artykułu

Rynek nieruchomości a elastyczność potencjału produkcyjnego budownictwa

Warianty tytułu
The Real Estate Market and Flexibility of Construction Productive Potential
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rynek nieruchomości, podobnie jak wszystkie inne rodzaje rynków, podlega wahaniom koniunkturalnym. Wywołuje to stan niepewności warunków funkcjonowania podmiotów i segmentów gospodarki z nim powiązanych, w tym rynku budowlanego. Obok wielu innych przyczyn koniunkturalnych wahań rynku nieruchomości, istotnego wpływu na amplitudę tych wahań poszukuje się w strukturalnej cesze tego rynku, to jest zmiennym w krótkim okresie popycie przy reagującej ze znacznym opóźnieniem podażą. Obserwacja funkcjonowania rynków nieruchomości pokazuje, że poszczególne jego segmenty mają często inny cykl koniunkturalny. Wynika to z rodzaju i charakteru czynników wywołujących cykliczne wahania danego segmentu rynku. Jedną z istotnych tego konsekwencji są zmiany w wielkości i strukturze popytu na rynku budowlanym. Wywołuje to stany strukturalnego niedostosowania potencjału produkcyjnego budownictwa i popytu budowlanego. Skutkiem opóźnień w krótkookresowych dostosowaniach obu tych obszarów jest kumulacja napięć i większa amplituda wahań, z licznymi tego konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi. Czas reakcji po stronie podaży na zmiany w popycie, a zatem i skutki tego rodzaju niedostosowań, będą w dużym stopniu uzależnione od poziomu elastyczności potencjału produkcyjnego w budownictwie. W związku z tym rozważania dotyczące warunków kształtujących poziom elastyczności potencjału produkcyjnego w budownictwie mają naszym zdaniem, istotne znaczenie. Szczególnie w świetle obserwowanych dotąd wahań na rynkach nieruchomości, jak również generalnie powszechnie rosnącej niepewności warunków działania przedsiębiorstw. Stąd też w niniejszym opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki kształtują elastyczność potencjału produkcyjnego w budownictwie oraz jakie są uwarunkowania i możliwości jego wzrostu w naszym kraju. (abstrakt oryginalny)
EN
The article presents the relations between the functioning of the real estate market and flexibility of construction productive potential. The author made an attempt to answer the question what factors shape the level of flexibility of construction productive potential. According to this he describes the opportunities of increasing the flexibility in adaptation to the implementation of variable size and structure of construction demand. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
145--155
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Bryx M, Redefinicja rynku nieruchomości, Nieruchomości 2006, nr 2.
  • Bryx M, Rynek nieruchomości - system i funkcjonowanie, Poltex, Warszawa 2006.
  • Grudzewski W, Współczesne kierunki rozwoju nauk o zarządzaniu, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa, 2006, nr 3.
  • Kucharska - Stasiak E, Nieruchomość a rynek, PWN, Warszawa 1997.
  • Kucharska - Stasiak E, Nieruchomość w gospodarce rynkowej, PWN, Warszawa 2006.
  • Łaszek J, Bańki cenowe na rynkach mieszkaniowych i wybrane metody ich pomiaru, Finansowanie Nieruchomości 2008, nr 3.
  • Osbert - Pociecha G, Elastyczność jako wiodący wymiar paradygmatu współczesnego przedsiębiorstwa, w: Przedsiębiorstwo wobec wyzwań globalnych, Praca zbiorowa pod red. A. Hermana i K. Poznańskiej, SGH, Warszawa 2008, tom 2.
  • Renaud B, The 1985 to 1994 Global Real Estate Cycle, An Overview, Journal of Real Estate Literature, 1997, no. 5.
  • Szymański W, Ewolucja przedsiębiorstw w warunkach globalizacji, w: Przedsiębiorstwo wobec wyzwań globalnych, praca zbiorowa pod red. A. Hermana i K. Poznańskiej tom l, SGH, Warszawa 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171200267

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.