PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | Zapobieganie wykluczeniu społecznemu | 161--173
Tytuł artykułu

Bariery w aktywizacji społecznej osób starszych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Perspektywa utrzymania sprawności funkcjonalnej przez jak najdłuższy okres trwania życia wymaga budowania w okresie wzrastania organizmu człowieka, czyli do 25 roku życia, maksymalnych zasobów, tak aby osiągnięty poziom sprawności był połączoną funkcją optymalnych warunków środowiskowych gwarantujących wykorzystanie posiadanego potencjału genetycznego. Dla mózgu będzie to przyjazne uczuciowo środowisko, wzbogacone w zadania edukacyjne od najmłodszych lat, dla kości odpowiednia ilość wapnia, białka, ruchu i słońca, dla mięśni odpowiednia ilość białka, żelaza i ruchu. Dzięki temu osiągnięty zasób pozwoli na oddalenie momentu, kiedy w późnym wieku staniemy na progu niesprawności. Powyżej 50 roku życia podnoszenie sprawności funkcjonalnej narządów jest mniej zależne od korzystnych dla zdrowia zasobów żywieniowych środowiska, a coraz bardziej od wyuczonego i realizowanego stylu życia, stosowanych używek, dostępności i korzystania z badań profilaktycznych oraz od dostępności do placówek ochrony zdrowia, obiektów sportowych i rehabilitacyjnych. W najpóźniejszym okresie życia pojawiają się jako czynniki korygujące próg niesprawności: dostęp do specjalistycznej opieki medycznej i badań przesiewowych, aktywizacja psychospołeczna i ruchowa, dostęp do rehabilitacji, przeciwdziałanie dyskryminacji, ograniczanie ubóstwa, dostęp do wsparcia socjalnego i opieki domowej. Różnica pomiędzy stanami sprawności funkcjonalnej, w której zawiera się próg niesprawności nosi nazwę luki sprawnościowej. Celem polityki zdrowotnej, a w szczególności promocji zdrowia i profilaktyki jest podnoszenie sprawności funkcjonalnej na jak najwyższy poziom w każdym okresie życia, co stwarza perspektywę dłuższego podtrzymania zasobów zdrowia, utrzymania sprawności i oddalenia niepełnosprawności. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Jasiński G.: Gwarancja dostępności do świadczeń, jakość świadczeń i możliwości ich finansowania. W oparciu o komunikat Komisji Wspólnoty Europejskiej z 5.12.2001 r. "Gazeta Lekarska" z 5.06.2002 r.
  • Barcikowska M., Bilikiewicz A.: Choroba Alzheimera w teorii i praktyce klinicznej. Lublin.2004.
  • Bluestein D.: Preventive services: Screaning. "Geriatrics" 2005, nr 60.2, s. 34-38.
  • Katalog podstawowych praw ludzi starych. Rezolucja 46/91 ONZ.
  • Wykluczenie. Rewitalizacja. Spójność społeczna. Red. L. Frąckiewicz. Katowice-Warszawa 2004.
  • Frąckiewicz L.: Starzy ludzie w miastach śląskich. [w:] Przemiany demograficzne i jakość życia ludności miast. Opole 2004.
  • Kowalska M., Sczyt M.: Stan, struktura i dynamika ludności w Europie w świetle prognoz ONZ. Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171216681

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.