PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 5 | 10--13
Tytuł artykułu

Przedmiot ryzyka w wynagrodzeniu chorobowym

Warianty tytułu
The Subject of Risk in Sickness Benefit
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wynagrodzenie chorobowe obciąża pracodawcę obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia pracownikowi, który nie wykonuje pracy. Czas trwania tego obowiązku jest ograniczony. W doktrynie od lat poszukuje się uzasadnienia dla obciążania pracodawcy obowiązkiem zapłaty pomimo braku świadczenia wzajemnego ze strony pracownika. Przeprowadzona przez autora analiza dotyczy jednak innego aspektu regulacji. Prawo pracy zobowiązuje bowiem do zapłaty za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym także za dni, w które pracownik nie wykonuje pracy. Konstrukcja ta prowadzi czasami do sytuacji, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, chociaż jego niezdolność do pracy nie powoduje uszczerbku w jego przychodach. Choroba staje się więc źródłem nieuzasadnionego zysku pracownika oraz nieuzasadnionego obciążenia pracodawcy. Autor dokonuje krytyki tego rozwiązania, wskazując na jego sprzeczność z zasadami konstytucyjnymi. (abstrakt oryginalny)
EN
Sickness benefits burden the employer with an obligation to pay remuneration to an employee who does not perform work. The duration of the obligation is limited. In the doctrine, for years now, a justification has been sought for burdening the employer with the obligation to pay despite the lack of work delivered by an employee. However, this analysis pertains to another aspect of the regulation. Labor law obligates the employer to pay for each day of employee's incapacity to work, including the days on which the employee would not perform work. Thereby, this construction leads at times to a situation where the employee receives sickness benefits although his/her incapacity to work does not cause losses in his/her earnings. Thus, the employee's sickness becomes a source of his/her unjustified profit and an unjustified burden to the employer. The author criticizes such a solution, pointing to its contradiction with the constitutional rule of law. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
10--13
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Bibliografia
  • J. Jończyk. Prawo zabezpieczenia społecznego, Kraków 2006, s. 169.
  • T. Liszcz, Zmiany w prawie pracy a prawo do pracy, "Jurysta" 2002, nr 6, s. 21.
  • M. Seweryński, Wynagrodzenie za pracę: pojęcie, regulacja i ustalanie, Warszawa 1981, s. 23 i n.
  • Ł. Pisarczyk, Wynagrodzenie czy zasiłek - w sprawie świadczeń za okres niezdolności do pracy (w:) Wynagrodzenie za pracę w warunkach społecznej gospodarki rynkowej i demokracji, red. W. Sanetra, Warszawa 2009, s. 179- 180.
  • A. Napiórkowska, Wynagrodzenie za pracę w okresie niezdolności z powodu choroby (w:) Wynagrodzenie za pracę w warunkach społecznej gospodarki rynkowej i demokracji, red. W. Sanetra, Warszawa 2009, s. 198.
  • A. Kosut, Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby (wybrane zagadnienia), "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 2003, nr 1, s. 28 i n.
  • A. Rzetecka-Gil, Komentarz do art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Oficyna 2009.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171222069

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.