PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 40 | 48--61
Tytuł artykułu

Kierunki zmian legislacyjnych : od ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ustalanie przeznaczenia i zasad zagospodarowania przestrzennego zarówno w Polsce, jak i innych krajach dokonywane jest poprzez plany przestrzenne. Jeśliby przyjąć założenie, że "planowanie przyszłości powinno być wypadkową analizy i oceny procesów nieuchronnych i prawdopodobnych oraz celów strategicznych" - to mówiąc o planowaniu przestrzennym należałoby mieć na myśli nie tylko planowanie zagospodarowania terenu (planowanie miast), lecz także planowanie strategiczne i politykę regionalną. Takie oddziaływanie w zakresie zagospodarowania terenu, dokonujące się na wszystkich poziomach przestrzennych, od centralnego do lokalnego, pozwoliłoby w sposób bardziej skuteczny zapewnić wspólny interes społeczny przy jednoczesnym zachowaniu praw jednostki. Wizje przyszłości, świetlanej przyszłości, stanowią niezbędny element wszelkich zmian. Już dziś plany przestrzenne, funkcjonujące w Polsce na różnych poziomach, mają różne zastosowanie. Można generalnie powiedzieć, że plany wyższego rzędu koncentrują się przede wszystkim na określaniu pewnych wzorców, ich identyfikowaniu poprzez strategie, w których przejawiają się określone cele społeczne, gospodarcze i ekologiczne, zgodne z polityką wszystkich szczebli władzy. Plany niższego rzędu to plany szczegółowe, zawierające konkretyzację założeń zawartych w planach wyższej rangi. Spójność całego systemu planowania przestrzennego, począwszy od strategii ogólnonarodowych, poprzez poziom wojewódzki, do planów na szczeblu lokalnym włącznie, stanowi niezbędny element, zapewniający współzależność i pewność rozwoju. Niezbędna wydaje się również czytelność, przejrzystość, realność, a także akceptacja społeczna dla podejmowanych działań. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
48--61
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Davies H.W.E, 1989, Kontrola zagospodarowania przestrzennego w Holandii, w: Planowanie przestrzenne w wybranych krajach Europy Zachodniej, Biuletyn KPZK PAN, z. 144.
  • Domański R., 1989, Podstawy planowania przestrzennego, PWN, Warszawa-Poznań.
  • Hooper A., 1989, Plany i kontrola zagospodarowania przestrzennego w Republice Federalnej Niemiec, w: Planowanie przestrzenne w wybranych krajach Europy Zachodniej, Biuletyn KPZK PAN, z. 144.
  • Kołodziejski J., 2001a, Kształtowanie ładu przestrzennego metropolii w procesie równoważenia rozwoju polskiej przestrzeni. Od ładu przestrzennego do ładu zintegrowanego, w: Kształtowanie ładu przestrzennego polskich metropolii w procesie transformacji ustrojowej III PR, red. J. Kołodziejski, T. Parteka, Biuletyn KPZK PAN, z. 193.
  • Kołodziejski J., 2001b, Wnioski do rządowego projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przekazane do Sejmu RP, w: Kształtowanie ładu przestrzennego polskich metropolii w procesie transformacji ustrojowej III RP, red. J. Kołodziejski, T. Parteka, Biuletyn KPZK PAN, z. 193.
  • Niewiadomski Z., 1994, Planowanie przestrzenne w systemie zadań samorządu terytorialnego - zagadnienia administracyjno-prawne, Studia KPZK PAN, t. CII.
  • Niewiadomski Z., 1999, Zagospodarowanie przestrzenne. Prawo i praktyka, Wyd. MUNICIPIUM, Warszawa.
  • Punter J., 1989, Decentralizacja systemu planowania (przestrzennego) we Francji, w: Planowanie przestrzenne w wybranych krajach Europy Zachodniej, Biuletyn KPZK PAN, z. 144.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171225737

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.