PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 2 | 82--86
Tytuł artykułu

Perspektywa poszerzenia strefy euro o Danię, Szwecję i Wielką Brytanię

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W tekście podjęto problem ewentualnego przystąpienia do strefy euro trzech krajów Unii Europejskiej: Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wspólne powody pozostawania tych krajów poza UGW związane są przede wszystkim z czynnikami natury społeczno-politycznej, które są pochodną braku poparcia społecznego dla wspólnej waluty. Wielka Brytania jest raczej zwolenniczką poszerzania integracji europejskiej, a dopiero na drugim planie stawia pogłębianie integracji, a więc tworzenie bliższych więzi politycznych i ekonomicznych. Na gruncie czynników ekonomicznych kwestia przedstawia się tak, iż gospodarka brytyjska jest w większym stopniu związana handlowo z krajami spoza UGW niż ze strefą euro. Argumentem ekonomicznym przemawiającym za pozostaniem Danii poza strefą euro może być specyficzna cecha finansowania gospodarki duńskiej o znacznym udziale kredytów hipotecznych opartych na długoterminowych, stałych stopach procentowych. W takich warunkach oddziaływanie jednolitej polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego mogłoby się wiązać z ryzykiem odmiennych efektów zmian stóp procentowych niż w pozostałych krajach UGW, a to z kolei mogłoby pogłębiać różnice między nimi. W Szwecji czynnikiem sprzyjającym pozostawaniu poza strefą euro są silne powiązania handlowe z krajami spoza UGW. Ponadto brakuje konsensusu politycznego co do wejścia do strefy euro. Przed referendum w sprawie przyjęcia euro w 2003 nawet rząd był podzielony w sprawie wprowadzenia euro, co z kolei jest odzwierciedleniem podziału szwedzkiego społeczeństwa w sprawie przystąpienia do UE. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
82--86
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski, student
Bibliografia
  • Bielecki J. 2003. Rozmowa na gorąco. Rzeczpospolita, nr 216, s. 6-7.
  • Ciszak T. 2003, Biuletyn Analiz UKiE, Warszawa: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
  • Komisja Europejska. 2004. Public Fiance in EMU.
  • Nowak A., Stępniak A. 2003. Strefa Euro - wyzwanie dla Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Oręziak L. 2003. Euro nowy pieniądz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  • Strona internetowa www.fibv.com
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171234621

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.