PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 50 | 56--68
Tytuł artykułu

Wzorce literaturowe zachowań kadry menedżerskiej i ich odbicie we współczesnych metodach zarządzania zmianami a realia polskich przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Literature-Based Models of Managers' Behaviours as Reflected in Contemporary Change Management Methods versus Polish Corporate Reality
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Niektórzy ludzie podają w wątpliwość wartość historii i teorii. Ich argumenty są zwykle oparte na założeniu, że historia nie ma żadnego odniesienia do współczesnego społeczeństwa a teoria jest wiedzą abstrakcyjną, wyzbytą z praktycznej użyteczności. W rzeczywistości jednak zarówno teoria jak i historia mają istotne znaczenie dla współczesnych menedżerów. Teorie zarządzania, wykorzystywane do budowy organizacji i prowadzenia ich ku wytyczonym celom są osadzone na rzeczywistym gruncie. Zrozumienie historycznego kontekstu zarządzania daje poczucie ciągłości historycznego dziedzictwa i może pomóc menedżerom w unikaniu błędów popełnianych przez innych. Przyjmując powyższe stwierdzenia jako motto do niniejszego artykułu, pragnę z jednej strony zwrócić się do przeszłości i ukazać, jak to, co zostało sformułowane w końcu XIX i w XX wieku w odniesieniu do roli i zachowań kadry kierowniczej, znajduje swoje odzwierciedlenie i uzasadnienie w początkach XXI wieku w szczególnej sytuacji burzliwych zmian i nakładających się na nie kryzysów. Chodzi tu przede wszystkim o odniesienie ich do funkcjonowania przedsiębiorstw i działań tej kadry na rzecz ich rozwoju. Chciałabym również, opierając się na założeniach współczesnych metod zarządzania, ukazać, które sformułowane wiele lat temu wzory zachowań menedżerskich znajdują swoje odzwierciedlenie we współczesnych metodach zarządzania i w praktyce ich wykorzystywania w przedsiębiorstwach polskich. (fragment tekstu)
EN
A leading idea behind this paper is to show that in spite of huge technical and technological advancements which have influenced the practice of managing organisations it is of equal importance to make use of theories, roles and managerial behaviours formulated by the classic scholars in the field many years ago. In the first part of this paper, reference is made to the principles of efficient work as laid down by F. Taylor; E. Mayo's work; visionary management models created by T. Bata; and to H. Mintzberg's managerial roles. Based on short descriptions of four Polish companies undergoing a process of thorough change, examples of use of model roles and managerial behaviours as well as methods employed to manage those companies and introduce change are then presented. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
56--68
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki; Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Bibliografia
  • Bieniok H. (red.), Podstawy zarządzania przedsiębiorstwem - metody zarządzania, AE im. K. Adamieckiego, Katowice 1997.
  • Griffin R.W., Podstawy zarządzania organizacjami, PWN, Warszawa 1996.
  • Fayol H., Administracja przemysłowa i ogólna, TNOiK, Poznań 1947.
  • Martyniak Z., Historia myśli organizatorskiej. Wybitni autorzy z zakresu organizacji i zarządzania w pierwszej połowie XX w., Wyd. AE w Krakowie, Kraków 2002.
  • Mikołajczyk Z., Zarządzanie procesem zmian w organizacjach, GWSH, Katowice 2003.
  • Teczke J., Metody i techniki zarządzania, AE w Krakowie, Kraków 1996.
  • Trocki M., Outsourcing, PWE, Warszawa 2001.
  • Zimniewicz K., Współczesne koncepcje i metody zarządzania, PWE, Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171236345

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.