PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Szkice o finansach : księga jubileuszowa prof. zw. dr hab. Krystyny Znanieckiej | 235--239
Tytuł artykułu

Fiskalne i regulacyjne znaczenie opłat bezpośrednich za usługi opieki zdrowotnej (tzw. współpłacenia)

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem tego opracowania jest wykazanie zasadności wprowadzenia w Polsce opłat bezpośrednich za usługi opieki zdrowotnej (tzw. współpłacenia)ze względu na potencjalne fiskalne i regulacyjne znaczenie tych opłat jako instrumentów finansowych. Warto przy tym powiedzieć, że rozwój współpłacenia pacjentów za usługi opieki zdrowotnej mógłby doprowadzić do stosownego zmniejszenia udziału pacjentów w pokrywaniu kosztów spożywanych leków. Tak więc udział wydatków prywatnych na opiekę zdrowotną miałby pozostawać na niezmienionym poziomie pomimo wprowadzenia opłat bezpośrednich za usługi. Ewentualna odpłatność za usługi opieki zdrowotnej łączy się bowiem z odpłatnością za leki i systemem refundacji cen leków jako dóbr zużywanych w celu zaspokojenia potrzeb zdrowotnych. Fiskalne i regulacyjne znaczenie opłat bezpośrednich za usługi opieki zdrowotnej (współpłacenia) jest tym większe, im mniejsze są możliwości wykorzystywania składki na ubezpieczenia zdrowotne w celach fiskalnych i w celach regulacyjnych. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Sobiech J. : Ograniczenia finansowego mechanizmu alokacji zasobów w opiece zdrowotnej. W : O nowy model działalności regulacyjnej państwa w sferze finansów. PWE, Warszawa 2011, s. 185 i nast.
  • Sobiech J. : Wydajność fiskalna i efektywność ekonomiczna instrumentów gromadzenia dochodów przeznaczonych na opiekę zdrowotną. W : Ochrona zdrowia i gospodarka. Sektor publiczny a rynek. Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2007, s. 27 i nast.
  • Sobiech J. : Składka na ubezpieczenie zdrowotne i bezpośrednie opłaty za usługi w systemie "monokasy". W : Nauki finansowe wobec współczesnych problemów polskiej gospodarki. Akademia Ekonomiczna, Kraków 2004, s. 443 i nast.
  • Kornai J., Eggleston K. : Solidarność w procesie transformacji. Reforma służby zdrowia w Europie Wschodniej. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2002, s. 200 i nast.
  • Sowada Ch. : Współpłacenie - szanse, zagrożenia i warunki szerszego zastosowania w systemie powszechnego społecznego ubezpieczenia zdrowotnego. "Zdrowie Publiczne i Zarządzanie" 2004, nr 1, s. 11 i nast.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251249

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.