PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 132--138
Tytuł artykułu

Konsekwencje stosowania rozwiązań informatycznych dla organizacji i zarządzania uniwersalnym bankiem

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Banki działające na terytorium naszego kraju zmuszone są prowadzić konkurencyjną politykę świadczenia usług, ponieważ panująca na rynku sytuacja oligopolu wpływa na ciągłe zaostrzanie konkurencji. Każdy z dziesięciu wielkich ogólnokrajowych banków stara się szukać własnego "złotego środka". Dla wielu jest nim rozwój teleinformatyki. Koncentruje się on wokół sieci Internet. Jest to proces tak intensywny, że ilekroć mówi się w bankowości o rozwiązaniach informatycznych, to zawęża się je do coraz bardziej wyrafinowanych zastosowań technologii internetowych bądź pochodnych. Klienci banków zawsze będą kojarzyć usługi internetowe z bankowością elektroniczną. Należy jednak mieć na uwadze, że są to pojęcia różniące się zakresem. Zarówno jednak bankowość elektroniczna, jak i tradycyjna to tylko kanały dystrybucji usług. Rozwiązania informatyczne nie zawsze będą powiązane z systemami informacyjnymi i nie ograniczają się tylko do tworzenia systemów służących dystrybucji i świadczeniu usług. Informatyka nie jest już tylko stosowana do ewidencji operacji księgowych. Bez wsparcia ze strony systemów informatycznych żaden bank nie potrafi już w tej chwili prowadzić działalności operacyjnej. Ewolucja teleinformatyki doprowadziła do utożsamiania rozwiązań informatycznych z wykorzystaniem technologii internetowych, takich jak intranet czy ekstranet. Jest to obecnie wyzwanie, któremu stara się sprostać większość wielkich firm. Podjęły je także banki. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
132--138
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Chmielarz W., Handel elektroniczny nie tylko w gospodarce wirtualnej, Wydawnictwa Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2001.
  • Dziuba A., Systemy informatyczne w obsłudze banków detalicznych, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2002.
  • Irek A., Internet w bankowości. Plusy i minusy, "Bankier" 2000, nr 2.
  • Polska w drodze do globalnego rozwoju. Raport o rozwoju społecznym, red. W. Cellary, Program Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju, Warszawa 2002.
  • Sytuacja finansowa banków w 2002 r. Synteza, NBP, Warszawa 2003.
  • Zarządzanie bankiem komercyjnym, red. A. Gospodarowicz, PWE, Warszawa 2000.
  • Zatrudnienie w sektorze bankowym. Symptomy nowej ery, red. A. Janc, Wyd. AE w Poznaniu, Poznań 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251955

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.