PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | 279 Problemy i wyzwania finansów publicznych u progu dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej | 127--138
Tytuł artykułu

Ofiarność społeczna Polaków - dylematy 1% podatku dochodowego

Warianty tytułu
Poles Social Activity - Dilemma of 1% Income Tax
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ofiarność społeczna jest współcześnie synonimem działalności dobroczynnej lub też filantropii. Nie wchodząc w rozważania semantyczne, można rozumieć ofiarność jako: "gotowość do dawania ofiar na jakiś cel, gotowość poświęcania się za kogoś lub czegoś". Z definicji tej wynika, że jest to pojęcie szerokie, które obejmuje swoim zakresem różne formy działalności na rzecz innych w postaci pieniężnej, rzeczowej, usługowej, a także osobistego angażowania się ofiarodawcy. Ofiarodawcą może być osoba fizyczna, podmiot gospodarczy lub podmiot publiczny. Ofiarność może przybierać postać darowizn, zbiórek publicznych, loterii dobroczynnych, wolontariatu oraz specyficznej formy, jaką jest 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Celem referatu jest ocena zmian ofiarności społecznej z tytułu 1% oraz czynników, które mają na nie wpływ. Analiza oparta jest na danych statystycznych za lata 2004-2009. Pozwoli to na sformułowanie spostrzeżeń dotyczących tej formy działalności społecznej i warunków jej rozwoju. (fragment tekstu)
EN
The paper deals with dilemma connected with one of the forms of charity as 1% of income tax that taxpayers are allowed to give to a public benefit organization of their choice. The analysis uses 2004-2009 data and allows to show the changes in this subject. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Makowski G. (2008), "Jeden procent" niejedno ma imię, "III sektor", nr 13, s. 34-43.
  • Od trzeciego sektora do przedsiębiorczości społecznej - wyniki badań ekonomii społecznej w Polsce (2008), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa.
  • Przewłocka J. (2011), Zaangażowanie społeczne Polaków w roku 2010: wolontariat, filantropia, 1%. Raport z badań, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa.
  • Raport ECCO - Charytatywność Polaków 2010 (2010), TNS OBOP, Warszawa.
  • Rybińska A., Strzała A. E. (2008), Organizacje pożytku publicznego, Departament Pożytku Publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa.
  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (2003), DzU, nr 96, poz. 873.
  • Ustawa z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (2010), DzU, nr 28, poz. 146.
  • Wieczorek D., Rytka J., Wildner E. (2010), 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego za lata 2003-2009, Biblioteka Pożytku Publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Departament Pożytku Publicznego, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171255559

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.