PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Świat, Europa i Polska w dobie współczesnych przemian gospodarczych. T. 1 | 335--343
Tytuł artykułu

Charakterystyka szarej strefy. Skuteczność działalności GIIF

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polska uczestnicząc w gospodarce światowej poddaje się także procesom globalizacji, przyjmując zarówno jej cechy pozytywne, jak i negatywne. Efektów negatywnych nie da się całkowicie wyeliminować, można przyjąć, że są one kosztem ponoszonym na rzecz wzrostu gospodarczego zarówno w skali światowej, jak i w skali poszczególnych państw. Do szczególnie intensywnych zjawisk negatywnych należy zaliczyć legalizację nielegalnych środków finansowych, czyli "pranie pieniędzy". Do tego procesu wykorzystywany jest sektor bankowy. Sektor bankowy w Polsce jest bardzo nowoczesny, bezpieczny, poziom świadczonych usług odpowiada najwyższym standardom światowym. Sektor ten współpracuje z wieloma centrami finansowymi świata, jest integralną częścią rynku finansowego. Usługi bankowe są często wykorzystywane przez gospodarcze grupy przestępcze do legalizacji nielegalnych środków pieniężnych. Skuteczność działań zwalczających proces prania pieniędzy jest ograniczona, gdyż są tu stosowane coraz bardziej wyrafinowane metody i techniki. Rozwój usług bankowych niesie więc oprócz efektów pozytywnych także wiele niebezpieczeństw, które są ograniczane zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Baker R.W.: The Biggest Loophole In the Free-Market System. "The Washington Quarterly" 1999.
  • Barlett B.L.: The Negative Effects of Money Landering on Economic Development. Regional Technical Assistance Project No. 5967. Asian Development Bank, May 2002.
  • Finanse samorządów. "Biuletyn Informacyjny Regionalnej Izby Obrachunkowej" 2004, nr 1 (43).
  • Finanse samorządów. "Biuletyn Informacyjny Regionalnej Izby Obrachunkowej" 2003, nr 40.
  • Informacja GIIF o realizacji ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Ministerstwo Finansów, Warszawa 2006.
  • Marszałek A.: Problem brudnych pieniędzy. "Rzeczpospolita" nr 115 z 19.05.1999.
  • Ministerstwo Finansów, Departament Informacji Finansowej. Sprawozdanie. Działalność GIIF w roku 2006, Warszawa III 2007.
  • Ustawa z 16 XI 2000 r., o przeciwdziałaniu wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Dz.U. 2000, nr 116, poz. 1216.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171284859

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.