PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | Sektor kreatywny jako katalizator przemian strukturalnych w regionie | 234--242
Tytuł artykułu

Ekonomia doznań a inwestycje w województwie kujawsko-pomorskim wykorzystujące przemysły kultury i przemysły kreatywne, na przykładzie Baja Pomorskiego w Toruniu, Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy i Szlaku Chjopinowskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pojęcie "ekonomii (gospodarki) doznań" wprowadzili do swoich badań ekonomiści, B. Joseph Pine i James H. Gilmore. Swoją koncepcję poparli ideą, że ludzie będą skłonni przeznaczać wysoki procent swoich zarobków, by doświadczyć (doznać) niesamowitych, spektakularnych przeżyć w swoim życiu. Rozwijali oni to podejście dla wyjaśnienia zmian społeczno-gospodarczych ostatnich 200 lat. Ekonomia agrarna oparta na eksploatacji surowców naturalnych przesunęła się do ery gospodarki przemysłowej, opartej na dobrach produkowanych fabrycznie, i dalej do gospodarki opartej na usługach i ich dostarczaniu, by współcześnie powstała "gospodarka doznań", oparta na aranżowaniu przeżyć i doświadczeń. W gospodarce doznań wartość fizyczna produktów konstytuuje jedynie ułamek ceny. To, co zaczyna być opłacane i mieć wartość, to historia produktu, usytuowanie przestrzenne produktu, usługa przeznaczona do konsumpcji. Owe doznawanie, uwarunkowane doświadczaniem udziału, ilustruje przykład ludzi, którzy są gotowi zapłacić trzy razy więcej za kubek kawy niż wynosi aktualna cena rynkowa, jeśli tylko mogą usiąść na Placu świętego Marka albo nieopodal Montmartre i po prostu się nią delektować. (...) Efektywność inwestycji publicznych w sferę kulturę należy współcześnie oprzeć na równowadze między budową budynków, a skalą doznań, jakie te budynki i ich najbliższe otoczenie będzie dostarczało, czy kreowało. Niezbędny jest również dialog między sferą publiczną i prywatną dla wykorzystania swoich cech i zainteresowań oraz osiągnięcia wspólnych korzyści. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Creative Economy 2010, Raport UNCTAD, http://unctad.org/en/docs/ditctab20103_ en.pdf (30.09.2012).
  • http://cafedraze.pl/dzialania7PHPSESSIDHv0gc5ll9vj76khlqsrtaiglql (3.10.2012).
  • http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl/szlakiem-fryderyka-chopina, 178,1,155.html (2.10.2012).
  • Pine 11 B.J., Gilmore J.H., Welcome to the Experience Economy, "Harvard Business Review" July-August 1998.
  • Segers K., Huijgh E., Clarifying the Complexity and Ambivalence of the Cultural Industries, http://www.vub.ac.be/SCOM/cemeso/download/cemeso-08-complexity%20 ambivalence% 20cultural %20industries.pdf (30.09.2012).
  • The Economy of Culture in Europe, Study for the European Commision, KEA 2006, http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc873_en.htm (30.09.2012).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171287671

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.