PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '07 | 189--197
Tytuł artykułu

Wybrane narzędzia i metody eliminacji syndromu NIMBY w realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problem konfliktów pomiędzy inwestorem a społecznościami lokalnymi stal sic w ostatnich latach zjawiskiem powszechnym i coraz częściej towarzyszy realizacji przedsięwzięć, które należą do grupy tzw. drażliwych społecznie. Budowa takich obiektów, jak: maszty telefonii komórkowej, składowiska odpadów, schroniska dla bezdomnych i wiele innych, mimo że jest postrzegana przez ogół społeczeństwa jako potrzebna, coraz częściej napotyka na przeszkodę w postaci społeczności lokalnych, które nie są zainteresowane realizacją wyżej wymienionych inwestycji w swoim najbliższym otoczeniu. Taka postawa społeczności lokalnych jest istotą zjawiska nazywanego Syndromem NIMBY. Akronim ten (z angielskiego Not In My BackYard) można rozwinąć jako "Wszędzie, ale nie na moim podwórku" i opisuje specyficzny stosunek społeczności lokalnej do realizacji pewnych przedsięwzięć rozwojowych, który charakteryzuje się tym, że mieszkańcy nie chcą, aby przedsięwzięcie było zlokalizowane blisko ich miejsca zamieszkania bez względu na to, jak ważne i potrzebne jest dla społeczeństwa. Syndrom NIMBY nie jest wynikiem wzrastającego poziomu, obaw o przyszłość swoją i pokolenia wstępującego. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z ochroną własnego "Ja" i swoich dóbr. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że inwestor wcześniej czy później będzie musiał zetknąć się z problematyką syndromu NIMBY. Jednak w obliczu tego zjawiska nie jest on całkowicie bezbronny, ponieważ istnieje szereg mechanizmów 1 czynników, które pozwalają uniknąć bądź ograniczyć jego negatywne skutki. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Dear M. (1991): Gaining Community Acceptance. Department of Geography and School of Urban in Regional Planning University of Southern California, Los Angeles.
  • Jamróz B. (2001): Public Participation w projekcie inwestycyjno-budowlanym. IV Konferencja Project Management, "Zarządzanie przez projekty". SPMP, Warszawa.
  • Kalinowska B. (2007): Nowe centrum handlowe w Miasteczku Wilanów. "Rzeczpospolita",3 wrzesień.
  • Orlicki S. (2007): W cieniu masztów i radarów. "Dziennik Łódzki", 19 styczeń.
  • Portney K.E. (1991): Siting Hazordous Waste Treatpient Facilities. Auburn House, Westport.
  • Przewoźniak M. (2005): Mieszkańcy Białołęki nie chcą rozbudowy oczyszczalni ścieków Czujka. Protest przeciw spalarni. "Dziennik", 23 maj.
  • Quach Than K.C. (2002): Sitting Environmentally Unwanted Facilities. Risks, Trade-offs and Choices. Edward Elgar Publishing Limited, Northampton.
  • Stachnik P. (2006): Pod masztami kwiaty nie rosną. "Dziennik Polski", nr 95.
  • Świderski K. (2001): Charakter prawny decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. "Radca Prawny", nr 1, Warszawa.
  • Wądołowski M. (2006): Więzienia nie chcemy. "Dziennik Bałtycki", 22 marzec.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171293439

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.