PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktorskie '06 | 323--331
Tytuł artykułu

Metody sporządzania budżetów w przedsiębiorstwach sektora handlowo-usługowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Budżetowanie należy traktować jako bardzo dobre narzędzie zarządzania. Zakres możliwej do uwzględnienia szczegółowości sprawia, iż stwarza ono szeroki obszar możliwości, które mogą być wykorzystane przez zarząd przedsiębiorstwa. Prawidłowo skonstruowany budżet jest w stanie dostarczyć rzetelnych informacji menedżerowi oraz może przyczynić się do utrzymania na wysokim poziomie stosunków z otoczeniem gospodarczym i społecznym firmy. Teoria oraz praktyka budżetowania wytworzyły wiele rodzajów oraz odmian metod tworzenia budżetów. Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób opracowywania planów, dobry dla każdej firmy. Metodę, według której jest sporządzany budżet, należy dostosować do czynności wykonywanych przez miejsce powstawania kosztów objęte budżetem. W zależności od tego, czy komórka organizacyjna ma do czynienia z rynkiem i klientami, czy też jej zadania polegają na obsłudze zaplecza firmy, należy dobrać odpowiednią metodę sporządzania budżetów. Prawidłowe zastosowanie właściwej metody budżetowania pociąga za sobą wyzwanie, zmusza do myślenia i wysiłku. W tym przypadku menedżer odpowiedzialny za zadanie ma też pod kontrolą znacznie więcej zmiennych, mających bezpośredni wpływ na jakość jego wykonania. W opracowaniu postarano się przedstawić ogólny zarys metod budżetowania wraz z ich najważniejszymi zaletami i wadami. Spróbowano dać odpowiedź na pytanie, która metoda budżetowania nadaje się najlepiej dla danego obszaru działalności firmy. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Czakon W. (2005): Budżetowanie - odgórne czy oddolne. "Controlling i Rachunkowość Zarządcza", nr 10.
  • Fjałkowska D. (2005): Determinanty projektowania struktury systemu budżetowania. "Controlling i Rachunkowość Zarządcza", nr 8.
  • Jakubiec I. (2005): Budowa podsystemu informacyjno-decyzyjnego przedsiębiorstwa. "Controlling i Rachunkowość Zarządcza", nr 2.
  • Kiliański W. (2005): Budżetowanie a metoda, czyli kiedy z dołu, kiedy z góry. "Controlling i Rachunkowość Zarządcza", nr 4.
  • Komorowski J. (1997): Budżetowanie jako metoda zarządzania przedsiębiorstwem. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
  • Nowak E. (2003): Controlling w przedsiębiorstwie. Koncepcje i instrumenty. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk.
  • Wnuk T. (2002): Zarządzanie kosztami - budżetowanie i kontrola. Indor, Łódź.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171299733

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.