PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 3 (172) | 28--33
Tytuł artykułu

Rozszerzenie wspólnego rynku energii na Półwysep Bałkański

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Po latach wojen na Półwyspie Bałkańskim kraje tego regionu stają przed wyzwaniami związanymi z pokojową współpracą gospodarczą oraz reformami rynkowymi. Ich podjęcie powinno sprzyjać integracji gospodarek krajów bałkańskich ze strukturami unijnymi. Jednym z istotnych warunków powodzenia tego przedsięwzięcia jest rozwój współpracy regionalnej. W tym kontekście strategicznego znaczenia nabiera także energetyka. Efektywnie funkcjonująca infrastruktura energetyczna jest niezbędna do odbudowy przemysłu, poprawy poziomu życia oraz stabilizacji regionu. Jej rozwój powinien być koordynowany już nie w skali jednego państwa, lecz w skali całego regionu. Wymaga to reformy sektora dostaw energii elektrycznej i gazu oraz podjęcia niezbędnych inwestycji energetycznych integrujących region Bałkanów. Unia Europejska, dbając o zrównoważony rozwój regionów, wpływa na nie stabilizująco. Obecnie następuje rozszerzenie tego pozytywnego oddziaływania na państwa sąsiednie. Przykładem jest Traktat ustanawiający Wspólnotę Energetyczną między krajami Europy Południowo-Wschodniej (EPW) a Wspólnotą Europejską, podpisany 25 października 2005 r. w Atenach. Traktat został zawarty na dziesięć lat od dnia wejścia w życie, z możliwością przedłużenia. Celem traktatu jest utworzenie i liberalizacja regionalnego rynku energii, a w dłuższej perspektywie jego integracja ze strukturami wspólnotowymi. Będzie to jednak mogło nastąpić dopiero po otwarciu rynków energii krajów EPW zgodnie z zasadami wspólnotowymi. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
28--33
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • A. Piebalgs: Energy Community is a key to the stabilization and development of South East Europe, High Level EBRD Southeast Europe Regional Energy Seminar, EBRD, Tirana 2005
  • Electricity Market Report 2003, Vattenfall, Stokholm 2003, s. 9
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171300537

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.