PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Zarządzanie, finanse, ekonomia : warsztaty doktoranckie '08 | 389--400
Tytuł artykułu

Proces harmonizacji i standaryzacji rachunkowości jako czynnik polepszenia jakości informacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zdominowany przez globalizację przełom XX i XXI w. to olbrzymia skala zmian zarówno w sferze rachunkowości finansowej, jak i zarządczej. Istotą globalizacji jest wykorzystanie praw rynku w podnoszeniu produktywności całej gospodarki światowej. Jest ona realizowana głównie drogą stopniowej liberalizacji przepływów kapitałowych, towarów i usług oraz siły roboczej pomiędzy różnymi regionami i krajami świata. Globalizacja w znaczeniu wzajemnego powiązania gospodarki światowej oznacza gospodarkę, która nie jest powiązana wyłącznie wymianą handlową, lecz stanowi złożoną sieć wzajemnych uwarunkowań pomiędzy firmami działającymi na rynku międzynarodowym. Jednym z najważniejszych źródeł informacji, które są wykorzystywane do powyższego celu, są sprawozdania finansowe generowane z systemu rachunkowości, zgodnie z określonymi zasadami. Zatem w warunkach globalizacji podstawowego znaczenia nabiera możliwość porównywalności sprawozdań finansowych w skali międzynarodowej, a skutecznym sposobem na osiąganie porównywalności sprawozdań finansowych jest jednolitość, której warunkiem jest unifikacja, czyli zniesienie różnic i ujednolicenie zasad rachunkowości na świecie. Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości jest odpowiedzią na oczekiwania coraz bardziej wymagających międzynarodowych użytkowników informacji tworzonych w rachunkowości. Celem opracowania jest przedstawienie procesu redukowania różnic w sprawozdawczości między krajami. Artykuł opracowano na podstawie analizy literatury krajowej i zagranicznej oraz obowiązujących przepisów prawa. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, doktorant
Bibliografia
  • Andrzejewski M.: Polska rachunkowość u progu XXI wieku - perspektywy zmian i rozwoju. W: Rachunkowość wczoraj, dziś, jutro. Red. T. Cebrowska, A. Kowalik, R. Stępień. Wydawnictwo Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2007.
  • Choi F.D.S., Mueller G.G.: International Accounting. Prentice-Hall, New Jersey 1992.
  • Gotlieb M.M.: Międzynarodowe standardy rachunkowości. Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa 1994.
  • Glynn J.J., Perrin J., Murphy M.P.: Rachunkowość dla menedżerów. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003.
  • Jaruga A.A., Frędzel M., Ignatowski R., Kabulski P.: Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSR/MSR) nowe regulacje. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2006.
  • Messner Z.: Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
  • Podstawy rachunkowości - aspekty teoretyczne i praktyczne. Red. B. Micherd. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
  • Samelak J.: Determinanty sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw oraz kierunki jej dalszego rozwoju. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2004.
  • Samelak J.: Rachunkowość finansowa. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2006.
  • Surdykowska S.T.: Rachunkowość międzynarodowa. Wydawnictwo Zakamycze, Zakamycze 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171303237

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.