PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 5 (162) | 38--48
Tytuł artykułu

Ceny żywności w procesie integrowania Polski z Unią Europejską

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Najbardziej spektakularnym dla opinii publicznej skutkiem przystąpienia Polski do UE był znaczący wzrost cen produktów rolnych i detalicznych cen żywności. W 2004 roku w stosunku do roku poprzedniego ceny produktów sprzedawanych przez indywidualne gospodarstwa rolne wzrosły o 11%, a ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 7,8%. Wskaźnik wzrostu cen żywności był wyższy niż wskaźniki wzrostu cen wszystkich grup towarów nieżywnościowych i usług (wchodzących w skład indeksu CPI). Rynek żywnościowy stał się ponownie głównym czynnikiem inflacjogennym. Stanowiło to odwrócenie tendencji obserwowanych w latach 2002-2003, w których ceny produktów rolnych obniżyły się o 8%, a żywność potaniała: nominalnie o 1,7% i realnie o 4,5% (w porównaniu z 2001 r.). W przeliczeniu na euro spadek cen żywności był jeszcze głębszy, bowiem w tym czasie kurs tej waluty w Polsce wzrósł o ponad 20%. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
38--48
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB, Warszawa
Bibliografia
  • European Commision - Internal Market Scoreboard Nr 12, May 2003
  • "Eating, drinking, smoking - comparative price levels I EU, EFTA and Candidate Countries for 2001". EUROSTAT, September 2002
  • Rynek mięsa. Stan i perspektywy. IERiGŻ-PIB, ARR, MRiRW. Warszawa, maj 2005. Seria: "Analizy rynkowe", nr 28
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171306421

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.