PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | Polityka gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej na początku XXI w. | 177--188
Tytuł artykułu

Regionalne aspekty współpracy administracji publicznej z III sektorem

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Poszukując prawidłowości oraz odpowiedzialnych za nie determinant regionalnego rozkładu przejawów współpracy administracji publicznej z organizacjami non-profit należy zauważyć, że: - nasycenie układu regionalnego podmiotami III sektora przybiera dość chaotyczny charakter mozaiki, w której wyróżnia się dominująca pozycja województwa mazowieckiego (z uwagi przede wszystkim na znaczenie Warszawy jako preferowanej lokalizacji organizacji o zasięgu krajowym), - zainteresowanie administracji publicznej współpracą z organizacjami pozarządowymi wykazuje wyraźną polaryzację geograficzną (obszary południowej i zachodniej Polski dominują nad wschodnią i centralną częścią kraju), co może mieć historyczne podłoże i stanowić czynnik pogłębiający dysproporcje w warunkach życia ludności, - obserwacja regionalnego rezkładu transferów pieniężnych uruchamianych analizowaną współpracą bardzo często wykazuje zgodność z kondycją ekonomiczną poszczególnych województw, co również może wzmagać dysproporcje w poziomie życia społeczeństwa, - pozafinansowa współpraca prawdopodobnie nie ma bezpośredniego związku z rozwiązywaniem problemów społecznych w poszczególnych regionach, lecz stanowi podłoże wzrastania aktywności sektora pozarządowego w przyszłości; postrzegane w tym względzie regionalne tendencje mają nieco inny charakter w przypadku tworzenia zespołów doradczych i konsultacji aktów prawnych (dominacja województwa mazowieckiego, lepsze relacje w regionach silniejszych gospodarczo niż w słabszych) niż w przypadku wzajemnego informowania się i tworzenia programów współpracy (centralna i wschodnia Polska w tyle za regionami południowymi i zachodnimi). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Bibliografia
  • Pietrzyk M. : Informacje i wyjaśnienia dotyczące wpisywania do Krajowego Rejestru Sądowego osób prawnych i jednostek organizacyjnych kościołów i związków wyznaniowych, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego w podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Warszawa 2003.
  • Herbst J. : Współpraca organizacji pozarządowych i administracji publicznej w Polsce 2008 - bilans czterech lat. Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2008.
  • Kontkiewicz P., Kołodziej K. : Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w pytaniach i odpowiedziach. Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171313269

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.