PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 213--221
Tytuł artykułu

Doświadczenia i aktualność keynesizmu

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Doktryna J.M. Keynesa jest kolejnym etapem polemiki między zwolennikami wolnego rynku a zwolennikami państwa w gospodarce. W historii myśli ekonomicznej można ów dyskurs zilustrować przywołując poglądy merkantylistów, fizjokratów, klasyków, marksistów czy przedstawicieli szkoły historycznej. Można z dużą dozą zasadności uznać, że jednym z podstawowych (jeśli nie najważniejszym) kryteriów klasyfikujących poglądy poszczególnych szkół ekonomicznych jest właśnie ich spojrzenie na rolę państwa i rolę rynku w gospodarce. W minionym stuleciu doktryna Keynesa była największym (obok marksizmu) wyzwaniem ze strony zwolenników ingerencji państwa wobec podejścia liberalnego. Analizując rozwój myśli ekonomicznej i gospodarki w minionym siedemdziesięcioleciu warto podjąć próbę oceny zarówno samej doktryny keynesowskiej, jak i polityki inspirowanej keynesizmem. Warto również zastanowić się nad aktualnością poglądów tejże szkoły. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Keynes J.M. : Ogólna teoria, zatrudnienia, procentu I pieniądza. PWN, Warszawa 1985.
  • von Mises L. : Ekonomia i polityka. Warszawa 2006.
  • Filipowicz L. : Amerykańska ekonomia podaży. Warszawa 1992.
  • Snowdon B., Vane H., Wynarczyk P. : Współczesne nurty teorii makroekonomii. Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321747

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.