PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 251--262
Tytuł artykułu

Nowa ekonomia keynesistowska - nowe spojrzenie na paradygmat rynku regulowanego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Biorąc pod uwagę oceny dokonań nowej ekonomii keynesistwoskiej należy stwierdzić, że są one bardzo rozbieżne. Chodzi tu zarówno o sądy zwolenników, jak i przeciwników prezentowanego nurtu. Przykładowo, Bano stwierdza, że podejście przedstawicieli nowej ekonomii keynesistowksiej przejęte od J.M. Keynesa wcale nie wykazuje się skutecznością w ocenie realnych zjawisk gospodarczych. W innym miejscu jest mowa o wlewaniu starego wina w nowe bukłaki. W przeciwieństwie do niego, Mankiw i Romer wskazują, że założenie o sztywnościach nominalnych, przyjęte przez NEK, uzyskało podstawy teoretyczne, co należy uznać za sukces nowej szkoły keynesistowskiej. Niektórzy widzą sukces tego nurtu badawczego w jego szybkich dostosowaniach do zmian teoretycznych i empirycznych. NEK, tworząc mikropodstawy zjawisk makroekonomicznych, przejął hipotezę naturalnej stopy bezrobocia, a także założenia hipotezy racjonalnych oczekiwań. Jeżeli zaś chodzi o ocenę konkretnych zaleceń gospodarczych nowej szkoły keynesistowskiej, należy za P. Davidsonem stwierdzić, że NEK nie stanowi kontynuacji myśli J.M. Keynesa. Nie jest w widoczny sposób z jego myślą związana, a proponowane rozwiązania w odniesieniu do prowadzenia polityki gospodarczej są wręcz przeciwne receptom Keynesa. Tym samym, przedstawicielom nowej ekonomii keynesistowskiej jest bliżej do zwolenników wolnego rynku, gdyż zalecane przez nich działania w odniesieniu do polityki gospodarczej mają zmierzać do szybkich dostosowań w zakresie cen i płac, jednakże bez udziału aparatu państwowego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
Bibliografia
  • Snowdon B., Vane H., Wynarczyk P. : Współczesne nurty teorii makroekonomii. PWN,Warszawa 1998.
  • Danowska-Prokop B., Przybyła H., Zagóra-Jonszta U. : Nieliberalne kierunki współczesnej myśli ekonomicznej. AE, Katowice 2003.
  • Wojtyna A. : Nowy keynesizm w strukturze myśli ekonomicznej lat 80. I 90. "Gospodarka Narodowa", 1997, nr 9.
  • Wojtyna A. : Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii. PWN, Warszawa 2000.
  • Wojtyna A. : Nowoczesne państwo kapitalistyczne a gospodarka. Teoria i praktyka. PWN, Warszawa 1990.
  • Snowdon B., Vane H.R. : Rozmowy z wybitnymi ekonomistami. Bellona, Warszawa 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321763

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.