PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej - keynesizm wobec współczesnych problemów gospodarczych i społecznych | 303--323
Tytuł artykułu

Zmiany strukturalne na polskim rynku pracy i aktualność krzywej Phillipsa

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rynek pracy jako kategoria ekonomiczna obrazuje kształtowanie się relacji pomiędzy podażą zasobów pracy a popytem na nie. Odzwierciedla więc całokształt stosunków wymiennych zachodzących pomiędzy pracobiorcami (podaż zasobów pracy) a pracodawcami (popyt na zasoby pracy) w związku z wymianą przez pierwszych ich zdolności do pracy na płacę świadczoną przez drugich. Przez zmiany strukturalne na rynku pracy należy zatem rozumieć zmiany w podażowej i popytowej stronie rynku pracy. Powinny one zmierzać do ograniczania bezrobocia i tworzenia nowoczesnej struktury popytu na pracę (odpowiadającej wymogom nowoczesnej gospodarki, przygotowanej do "silnych pchnięć technologicznych"), wymuszającej dążenie do adekwatnej do niej kwalitatywno - kwantytatywnej struktury podaży pracy. Analizy strukturalne wymienionych komponentów rynku pracy (popytu na pracę i podaży pracy) można prowadzić według różnych kryteriów i w różnych przekrojach. Ważne znaczenie mają zmiany strukturalne w przekroju sektorów gospodarki, jej sekcji czy też działów. Są one główną przyczyną zmian struktury kwalifikacyjno-zawodowej i wiążą się ściśle ze zmianami strukturalnymi w układzie przestrzennym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Karpiński A. : Przyszłość rynku pracy w Polsce. PAN, Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus", Warszawa 2006.
  • Snowdon B., Vane R.H. : Rozmowy z wybitnymi ekonomistami. PTE, Warszawa 2003.
  • Kwiatkowski E., Roszkowska S., Tokarski T. : Granice wzrostu bezzatrudnieniowego w Europie i krajach WNP. "Ekonomista", 2004, nr 1.
  • Czyżewski A.B., Łapińska-Sobczak N. : Zatrudnienie i bezrobocie a płace i koszty pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej. "Ekonomista", 2001, nr 4.
  • Góra M. ; Trwałe wysokie bezrobocie w Polsce. Wyjaśnienia i propozycje. "Ekonomista", 2005, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171321843

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.