PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | Polityka społeczna w życiu społeczno-gospodarczym kraju | 441--447
Tytuł artykułu

Znaczenie systemu emerytalnego we Włoszech dla przyszłej wizji ubezpieczeń emerytalnych w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Po zakończeniu drugiej wojny światowej zarówno we Włoszech, jak i w Polsce realizowany był model państwa opiekuńczego. Państwo dbało o zaspokajanie wszelkich potrzeb wszystkich obywateli i zapewnienie im całkowitego bezpieczeństwa socjalnego. Ingerowało w każdą dziedzinę życia społecznego, a więc także w system emerytalny. Takie rozwiązanie wykluczało udział ubezpieczeń dodatkowych-prywatnych w ogólnym systemie zabezpieczenia emerytalnego. Państwo było coraz bardziej hojne, a obywatele przejawiali coraz bardziej roszczeniową postawę. Wraz z upływem czasu sytuacja ta przyczyniła się do znacznego wzrostu udziału wydatków na emerytury we wszystkich wydatkach na cele społeczne, a tym samym spowodowała poważne problemy finansowe państwa i w konsekwencji powstanie potężnego deficytu budżetowego. Taki stan rzeczy wymagał interwencji. Oba kraje zostały zmuszone do zreformowania swoich systemów emerytalnych. Polscy reformatorzy skupili się przede wszystkim na "dodaniu" do obowiązkowego I filara dwóch dodatkowych filarów. Włosi skupili się natomiast na reformowaniu systemu bazowego w kierunku ścisłego powiązania faktu nabycia uprawnień do emerytury z faktem podjęcia aktywności zawodowej i opłacania składek. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie
Bibliografia
  • Villa F.: polityka społeczna, demokracja i praca socjalna. Zeszyty Pracy Socjalnej, zesz. 2. Kraków 1997.
  • Reynaud E.: Social dialogue and pension reform: United Kingdom, United States, Germany, Japan, Sweden, Italy, Spain, Geneva 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171324309

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.