PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 1 | 88--106
Tytuł artykułu

Wpływ turystyki na środowisko przyrodnicze w opinii turystów Biebrzańskiego Parku Narodowego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The influence of tourism on natural environment in opinion of tourists in Biebrza National Park
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Biebrzański Park Narodowy powołany został przede wszystkim do celów naukowo-badawczych i edukacyjnych. Jego atrakcyjność powoduje jednak, że park przyciąga corocznie dużą liczbę turystów - ponad 36 tys. osób rocznie. Recepcji turystycznej towarzyszy często szereg negatywnych skutków, które powodują degradację środowiska przyrodniczego. Może to w konsekwencji doprowadzić do utraty cenności walorów przyrodniczych. Stąd też na obszarach przyrodniczo cennych pojawia się istotny dylemat - chronić to co cenne, czy udostępniać to co atrakcyjne? Obecnie jednym z najważniejszych światowych kierunków w ochronie przyrody jest dążenie do integracji funkcji ekologicznych obszarów chronionych z ich rozwojem społeczno-gospodarczym. Turystyce przypisuje się szczególną rolę w tym procesie, gdyż przy odpowiedniej organizacji może ona stanowić narzędzie aktywnej ochrony przyrody i stymulator zrównoważonego rozwoju parków narodowych. Rozwój turystyki w Biebrzańskim Parku Narodowym powinien być tak zorganizowany, aby nie powodować szkód w środowisku przyrodniczym, które mogą doprowadzić do znacznego uszkodzenia ekosystemów i zagrozić trwałości chronionej przyrody. Ograniczeniu swobodnej penetracji turystycznej obszaru (dzikimi ścieżkami), a tym samym presji turystów na środowisko przyrodnicze, służyć mają: wzrastająca liczba ścieżek dydaktycznych - z 3 w 1996 roku do 13 w roku 2007 oraz długość szlaków turystycznych - z 320 km w 1996 roku do 483 w 2007 roku. Zamierzeniem niniejszego artykułu jest przedstawienie postaw zwiedzających Biebrzański Park Narodowy oraz ich zachowań pro środowiskowych, a także opinii na temat ogólnego wpływu ruchu turystycznego oraz związanego z nim zagospodarowania turystycznego na środowisko. Główną metodą badań był sondaż diagnostyczny przeprowadzony z wykorzystaniem techniki ankietowej. Badania przeprowadzono w okresie maj-lipiec 2008 roku na próbie 221 respondentów. (fragment tekstu)
EN
The aim of the article is to show the results of the questionnaire research concerning environmental aspects of development of tourism in Biebrza National Park, particularly tourists' perception of the influence of development of tourism on the environmental condition of the researched area, respondents' attitude against the nature, pro-environmental behavior during touristic journey and estimatation of behavior of other tourists against environment. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
88--106
Opis fizyczny
Twórcy
  • Politechnika Białostocka
  • Politechnika Białostocka
Bibliografia
  • Bogdanowicz P. 2005. Turystyka a świadomość ekologiczna, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
  • "Carska Droga" folder, Wyd. Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 2009.
  • Hurkała W. 2008. Rozwój turystyki w parkach narodowych, (w:) Turystyka zrównoważona i ekoturystyka, Wyd. PTTK, Warszawa.
  • Jędrzejczyk I. 1995. Ekologiczne uwarunkowania i funkcje turystyki, Wyd. "Śląsk", Katowice.
  • Zaręba D. 2000. Ekoturystyka. Wyzwania i nadzieje, Wydawnictwo PWN, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171327915

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.