PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Metody uogólnień w modelowaniu transgranicznych przepływów transportowych : materiały konferencyjne pod red. Stanisława Dziadka Ustroń-Jaszowiec 4-5.11.1998 | 67--71
Tytuł artykułu

Infrastruktura przejść granicznych w aspekcie dążeń integracyjnych Polski

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Udział przewoźnika lub spedytora w procedurach celnych uzasadnia powszechne obecnie zainteresowanie dokonującą się reformą systemu celnego. Jakkolwiek, w ramach jednoczącej się Europy, cła odgrywać mają coraz mniejszą rolę, trzeba zauważyć, że droga do tego celu wiedzie poprzez zharmonizowane reguły postępowania, ujednolicone nomenklatury, uproszczone procedury oraz zasadnicze zmiany warunków funkcjonowania polskiej administracji celnej. Konieczność zorganizowania odpraw i kontroli celnej strumienia towarów przewożonych przez granicę wymaga rozwiązania wielu problemów związanych z wyposażeniem technicznym i kadrowym przejść granicznych. Dostosowanie infrastruktury polskich przejść granicznych do międzynarodowych standardów technicznych oraz ich zintegrowanie z siecią ogólnoeuropejską staje się więc potrzebą priorytetową. Należy podkreślić, iż w wyniku integracji z Unią Europejską wschodnia granica Polski stanie się granicą zewnętrzną Unii, na której będzie rozpoczynał się i kończył tranzyt towarów we wspólnej procedurze tranzytowej dla całej zjednoczonej Europy. Polska administracja celna przejmie zatem odpowiedzialność za prawidłową realizację procedur kontrolnych towarów i za skutki sprawowania kontroli na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Należy również przyjąć założenie, że obrót towarowy będzie dalej wzrastał i ciężar odpraw celnych oraz realizacji innych procedur kontrolnych wobec towarów z obecnej granicy zachodniej Polski zostanie przeniesiony na granicę wschodnią. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność dostosowania przejść zlokalizowanych na granicy wschodniej Polski do procedur i technologii stosowanych w Unii Europejskiej. Do konieczności trzeba zaliczyć przedsięwzięcia dotyczące zarówno poprawy infrastruktury (wyposażenie, komputeryzacja), jak i organizacji pracy na przejściach granicznych zlokalizowanych na granicy wschodniej, dostosowujące je do standardów europejskich. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329249

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.