PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ubóstwo jako problem polityki społecznej | 17--25
Tytuł artykułu

Ubóstwo poza sferą konieczności egzystencjalnej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Słowo ubóstwo i pokrewne mu kategorie niedostatku, biedy czy nędzy przywodzą na myśl skojarzenia budzące niepokój, a niekiedy nawet trwogę ze względu na dość powszechną niechęć do tego, by żyć w ubóstwie, "cierpieć niedostatek", "klepać biedę", nie mówiąc już o tym, że zdarza się "popaść w nędzę". Te i inne zwroty frazeologiczne w rodzaju "biedy z nędzą", "obrazu nędzy i rozpaczy", "brudu, smrodu i ubóstwa" czy "nędzy, która (aż) piszczy", często występujące w języku potocznym, znamionują pewien afektywno-wartościujący syndrom rodzący więcej emocji i wzruszeń niż uporządkowanych, trzeźwych i racjonalnych poglądów. Jeśli idea ubóstwa została przywołana otwarcie pod osąd naukowego dyskursu, to należy, jak sądzę, wyjść poza obszar frywolno-literackich asocjacji i potraktować ją bardziej jako hasło wywoławcze, symboliczny zwiastun pewnego zjawiska społecznego niż precyzyjną pod względem wymogów formalnych jego konkretyzację. Przekładając tę ideę na język operujący bardziej jednoznacznym i precyzyjnym aparatem pojęciowym, możemy ją zdefiniować jako nieistnienie bądź zakłócenie stanu równowagi między określonym systemem wartości-potrzeb a poziomem ich zaspokojenia. Jeśli przyjmiemy, że poziom zapewniający ową równowagę jest funkcją w określony sposób zdefiniowanych potrzeb, to możemy powiedzieć, że koniecznym warunkiem pojawienia się poczucia ubóstwa (identyfikacji wskazanego stanu nierównowagi) jest istnienie danych potrzeb. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Schütz: The Well-informed Citizen. W: Collected Papers. T. 2, The Hague 1964
  • A. Lipski: Uczestnictwo w kulturze jako zjawisko społeczne. "Polityka Społeczna" 1987, nr 1
  • M. Mead: Kultura i tożsamość. Warszawa 1978
  • K. Pomian: Die Krise der Zukunft. W: Über die Krise Hrsg. K, Michalski, Stuttgart 1986, S. 116, 119
  • G. Graff: Mit przełomu postmodernistycznego. W: Nowa proza amerykańska. Praca zbiorowa pod red. Z. Lewickiego. Warszawa 1983, s. 88
  • H. Marcuse: Człowiek jednowymiarowy. Warszawa 1991, s. 25
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329913

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.