PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 159--179
Tytuł artykułu

Polityka zdrowotna u progu transformacji ustrojowej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka zdrowotna jest w tym opracowaniu rozumiana jako dająca się wyodrębnić działalność podmiotów politycznych, wpływająca w sposób zamierzony lub niezamierzony na proces zaspokajania potrzeb zdrowotnych. Nie chodzi tu więc o poczynania bezpośrednio zaspokajające te potrzeby, ale o tworzenie zasad, na podstawie których proces ten może być realizowany. Powiązanie tak rozumianej polityki zdrowotnej z systemem politycznym jest oczywiste. Jeśli tak, to transformacja ustrojowa może, przynajmniej potencjalnie, prowadzić do zasadniczych przeformułowań polityki zdrowotnej. Naczelnym postulatem, jaki w tej sytuacji powinno się kierować pod adresem polityki zdrowotnej jest postulat racjonalności. Mimo oczywistych ideologicznych uwikłań polityka ta powinna służyć przede wszystkim celom, w pewnym sensie, technicznym, związanym z ochroną zdrowia i opieką zdrowotną. Tak więc stwierdzenie pewnych faktów i ustalenie trendów jest podstawą polityki zdrowotnej, jeśli ma ona spełniać wymóg racjonalności. Dopiero oparta na faktach i teoretycznie zinterpretowana diagnoza może się stać punkiem wyjścia poszukiwania praktycznych rozwiązań, które miałyby się przyczynić do poprawy sytuacji. Taki też kierunek rozwiązań jest przyjęty w tym opracowaniu.(fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329961

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.