PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 525--541
Tytuł artykułu

Perspektywy koordynacji polityki fiskalnej w krajach Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Procesy globalizacji, zawiązywanie międzynarodowych ugrupowań gospodarczych, tworzenie jednolitych obszarów walutowych skłania do postawienia fundamentalnego pytania: kto właściwie odpowiada za bezpieczeństwo światowego systemu finansowego, skoro wymienione procesy prowadzą do utraty kontroli władz krajowych nad lokalnymi (krajowymi) systemami finansowymi, a polityka finansowa danego prowadzona jest w warunkach częściowej utraty autonomii. Samoograniczanie się poszczególnych państw dokonuje się ze względu na nadrzędne interesy, polegające na ochronie wartości wspólnego pieniądza, na zapewnieniu nieograniczonej konkurencji, która implikuje swobodny przepływ towarów, pracy, kapitału. Jednak, pomimo nie budzących wątpliwości przesłanek koordynacji polityki ekonomicznej i społecznej, okazuje się, że w rzeczywistości procesy dostosowawcze napotykają różne przeszkody. Wynikać one mogą z efektu nienadążania rozwiązań instytucjonalnych (systemowych) w poszczególnych krajach za wyznaczonymi priorytetami, w ramach układów integracyjnych wynegocjowanych przez polityków i ekonomistów. Celem opracowania jest ukazanie stopnia harmonizacji polityki fiskalnej, jaki Unia Europejska zdołała wypracować przed jej rozszerzeniem oraz zwrócenie uwagi na problemy koordynacji tej polityki po akcesji nowych członków. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Słojewska A.: Łagodniej wobec polskiego deficytu. "Rzeczpospolita" z 8. 04.2004.
  • Tanzi V., Schuknecht L.: Public Spending in the 20th Century. A Global Perspective. Cambridge Univesity Press. Cambridge 2000.
  • Musgrave R.A., Musgrave P.B.: Public Finance in Theory and Practice. McGraw-Hill Book Company, New York 1989.
  • Słojewska A.: Podatki każde państwo ustala samo. "Rzeczpospolita" z 28.05.2004.
  • Sołtyk R.: Holandia chce podnieść podatki w UE. "Gazeta Wyborcza" z 4.06.2004.
  • Słojewska A., Bielecki J., Walewska D.: Podatkowy szantaż. "Rzeczpospolita" z 13.05.2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330811

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.