PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 599--606
Tytuł artykułu

Istota i zakres reguł fiskalnych w Polsce po uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Mieszkańcy zjednoczonej Europy już od lat mają do czynienia z podwójnym systemem prawnym: pierwszy to ustawodawstwo kraju - członka Unii, drugi zaś kształtuje porządki prawne i wyznacza ogólne zasady postępowania wszystkich krajów członkowskich UE. Prawo wspólnotowe jest nadrzędne wobec wszelkich innych regulacji. Mianem prawa wspólnotowego określa się system regulacji prawnych stworzonych i obowiązujących w Unii Europejskiej. Są to akty prawa pierwotnego (między innymi Traktat o utworzeniu Wspólnoty Węgla i Stali, Traktat o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej - dawny Traktat o EWG - Traktat z Maastricht, Traktat Amsterdamski) oraz tzw. prawa wtórnego lub pochodnego (rozporządzenia, dyrektywy, decyzje). W sytuacji kolizji prawa państwa z normami wspólnotowymi sądy krajowe (również polskie) nie mogą uwzględnić przepisów krajowych, są bowiem zobowiązane do stosowania prawa europejskiego. Po wejściu Polski do Unii system prawa wspólnotowego staje się częścią krajowego porządku prawnego. Celem opracowania jest pokazanie zmiany, jaka miała miejsce w strukturze polskich reguł fiskalnych na skutek przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • De Grauwe P.: Unia Walutowa. PWN, Warszawa 2003.
  • Szpunar P.: Skutki wadliwych uregulowań prawnych w sferze polityki fiskalnej. "Gospodarka Narodowa" 2002, nr 1-2.
  • Ciak J.: Wypełnianie finansowych wymogów Traktatu z Maastricht przez kraje obszaru euro i Polskę w realizowanej polityce budżetowej. "Bank i Kredyt" 2003, nr 8.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330857

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.