PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej. Ekonomia instytucjonalna - teoria i praktyka | 187--193
Tytuł artykułu

Na marginesie problemów metodologicznych współczesnej instytucjonalnej teorii firmy

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ekonomiczna teoria firmy należy niewątpliwie do najważniejszych obszarów badawczych współczesnej mikroekonomii. W ostatnich latach jej dynamiczny rozwój wiąże się głównie z nurtem instytucjonalnym we współczesnej myśli ekonomicznej. Dla potrzeb niniejszego opracowania przyjęto, że współczesna instytucjonalna teoria firmy obejmuje opracowaną przez J.K. Galbraitha koncepcję funkcjonowania wielkiej korporacji oraz modele firmy budowane na gruncie nowej instytucjonalnej ekonomii. Nowa instytucjonalna ekonomia jest zwykle postrzegana jako teoria interdyscyplinarna, odwołująca się zarówno do ekonomii, jak i prawa, teorii organizacji, socjologii, antropologii i nauk politycznych. Posługując się jednak głównie językiem teorii ekonomii stara się ona odpowiedzieć na pytania, czym są instytucje, jak powstają, jakim celom służą, w jaki sposób się zmieniają i jak mogłyby być ewentualnie reformowane. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Bibliografia
  • Potts J. : The New Evolutionary Microeconomics, Complexity, Competence and Adaptive Behaviour. Cheltenham (UK), Northampton (USA), 2000.
  • Parto S. : Economic Activity and Institutions : Taking Stock. "Journal of Economics Issues", 2005, nr 1, March.
  • Federowicz M. : Różnorodność kapitalizmu. Instytucjonalizm i doświadczenie zmiany ustrojowej po komuniźmie. Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171334595

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.