PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Polityka społeczna wobec reform : materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej, Ustronie Wielkopolskie, 26-28 czerwca 1999 | 193--203
Tytuł artykułu

Reforma systemu kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Potrzeba reformy kształcenia specjalnego wynika z głębokich światowych przemian w podejściu do trudności w uczeniu się oraz niepełnosprawności człowieka. W ciągu minionych dwóch dziesięcioleci trendy w polityce społecznej promowały integrację i uczestnictwo w życiu społecznym oraz zwalczały wyobcowanie ze społeczeństwa. Integracja i uczestnictwo są zasadnicze dla zachowania godności ludzkiej oraz korzystania z praw człowieka. W dziedzinie edukacji znajduje to odzwierciedlenie w rozwoju strategii starających się doprowadzić do prawdziwej równości szans. Z doświadczeń wielu krajów wynika, że to właśnie szkoły integracyjne, które są otwarte dla wszystkich dzieci w społeczności najlepiej służą integracji dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pozwalają one na integrację ze społeczeństwem i osiągnięcie największych postępów w nauce. Choć stwarzają korzystne podstawy osiągania równych szans i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ich sukces wymaga zgodnego wysiłku nie tylko ze strony nauczycieli i pracowników szkoły, ale także rówieśników, rodziców i rodzin. Reforma instytucji społecznych nie jest jedynie zadaniem technicznym, przede wszystkim zależy od przekonania, zaangażowania i dobrej woli jednostek tworzących społeczeństwo. Szkoły integracyjne muszą uznawać i odpowiadać na zróżnicowane potrzeby swoich uczniów przyjmując różne style i tempo uczenia się oraz gwarantując każdemu odpowiednie wykształcenie dzięki właściwym programom nauczania, przygotowaniom organizacyjnym, strategiom kształcenia, wykorzystaniu zasobów oraz współpracy z lokalnymi społecznościami. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Bałachowicz J.: Wychowanie społeczeństwa a integracja osób niepełnosprawnych. W: Polityka społeczna wobec osób niepełnosprawnych. Red. J. Mikulski i J. Auleytner. Warszawa 1996.
  • Apolinarska M., Dryżałowska G., Kleszczewska-Pyra E., Libiszowska-Żółtkowska M., Łuczak-Okrasińska B.: Integracja dzieci niepełnosprawnych w przedszkolu i szkole. Warszawa 1994.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171337673

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.