PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 4/5 (150) | 14--18
Tytuł artykułu

Polacy wybierają Parlament Europejski

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niedzielę 13 czerwca 2004 roku po raz pierwszy będziemy wybierali przedstawicieli Polski do parlamentu ponadnarodowego. Minie prawie rok od czasu, gdy na początku czerwca 2003 w ogólnonarodowym referendum większość z nas opowiedziała się za akcesją do Unii Europejskiej. Znalazło to swój wyraz formalny 1 maja br. Unia Europejska z "15" stała się "25", powiększyła się o dziesięć państw Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to największe rozszerzenie tego ugrupowania integracyjnego od chwili jego utworzenia i to w kierunku, który przed laty wskazywał prezydent Francji Charles de Gaulle: "Europa po Ural". Jesteśmy wśród nowych członków narodem najliczniejszym, stąd też otrzymujemy największą liczbę miejsc do obsadzenia w poszerzonym parlamencie. Nim jednak to się stanie, warto spróbować odpowiedzieć na kilka istotnych pytań: jak obecnie wygląda ten Parlament i co może zmienić pojawienie się w nim reprezentantów nowych państw członkowskich? Jak będziemy wybierać (co określa ordynacja)? Jaki jest obecnie stosunek społeczeństwa polskiego do wyborów europejskich? Kogo najprawdopodobniej wybierzemy, biorąc pod uwagę aktualną popularność formacji ideowych i partii politycznych? (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
14--18
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie
Bibliografia
  • 2004 Election News. Background Data, European Parliament, Directorate-General for Information and Public Relations, Communications Directorate, Central Coordination Division, 12.02.2004.
  • I. Jędrzejewski, Zarys systemu instytucjonalnego Wspólnot Europejskich (w) Unia Europejska. Przygotowanie Polski do członkostwa, red. naukowa E.Kawecka-Wyrzykowska, E.Synowiec, IKCHZ, Warszawa 2001, s. 98.
  • M. Paszyński, Po szczycie UE w Brukseli - podzielone opinie w Polsce; "Wspólnoty Europejskie", nr 1(147), styczeń 2004.
  • Mateusz Fałkowski, Źródła nadziei i niepokojów, "Unia&Polska", luty/marzec 2004.
  • Sejm bez koalicji SLD-UP, "Rzeczpospolita", 7.04.2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338725

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.