PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 4/5 (150) | 19--25
Tytuł artykułu

Stosunki traktatowe UE-Rosja w kontekście rozszerzenia

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dążąc do wsparcia procesu przemian w Rosji i innych krajach WNP, Wspólnota Europejska objęła je 1 stycznia 1993 r. systemem powszechnych preferencji celnych (GSP). Obniżone cła (jednostronnie, tj. tylko przez Wspólnotę) miały ułatwić dostęp towarów z krajów WNP do rynku UE i zwiększyć ich eksport. Z systemu GSP dla krajów WNP wyłączone zostały wyroby hutnicze oraz ryby i ich przetwory. Dla pozostałych towarów marża preferencji oraz ich zakres towarowy jest w zasadzie taki sam, jak dla beneficjentów z krajów rozwijających się. Równocześnie, w nowych okolicznościach politycznych w Europie (rozpad Związku Radzieckiego) Unia wynegocjowała z Rosją kilka umów, regulujących wzajemne stosunki gospodarcze i polityczne. Najważniejsze znaczenie gospodarcze ma, obowiązujący do dziś Układ o partnerstwie i współpracy (Partnership i Cooperation Agreement - PCA), uzgodniony 24 czerwca 1994 r., który zastąpił umowę z 1989 r. Wszedł on w życie 1 grudnia 1997 r., ustanawiając ramy instytucjonalne dla współpracy w wielu dziedzinach. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
19--25
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Unia Europejska. Przygotowania Polski do członkostwa, pod red. E. Kaweckiej-Wyrzykowskiej i E. Synowiec, IKCHZ Warszawa 2001, s. 321-324.
  • M. J. Radło, Unia Europejska - Rosja: trudne partnerstwo, "Wspólnoty Europejskie" nr 6/2000.
  • E. Kawecka-Wyrzykowska, Wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na wymianę handlową Polski z Rosją, "Wspólnoty Europejskie" nr 12 (135)2002.
  • E.Kaliszuk, Polska przyjmuje wspólnotowe instrumenty polityki handlowej - antydumping (II) "Wspólnoty Europejskie" nr 6 (151) 2004
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338727

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.