PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 8 (153) | 20--26
Tytuł artykułu

Europejskie kraje WNP a unijna polityka sąsiedztwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowej i Wschodniej skłoniła "Piętnastkę" do zajęcia się kwestią stosunków z nowymi sąsiadami. W wyniku rozszerzenia nastąpiło bowiem "przybliżenie" do Unii Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jednocześnie ze względu na przewidywane przyjęcie Rumunii do UE w 2007 r. w debacie uwzględniono również stosunki z Mołdową. W trakcie wypracowywania koncepcji wzmocnienia współpracy z tymi krajami, Rada Europejska podjęła w 2002 r. decyzję o stworzeniu "szerszej" polityki sąsiedztwa, obejmującej również kraje basenu Morza Śródziemnego: Algierię, Egipt, Izrael, Jordanię, Liban, Libię, Maroko, Autonomię Palestyńską, Syrię i Tunezję. Ponadto w czerwcu 2004 r. do polityki tej zostały włączone trzy kraje Kaukazu Południowego: Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. W nowych warunkach (po rozszerzeniu) Unia chce zapewnić stabilność i bezpieczeństwo całego ugrupowania. Oficjalnie określono to jako "stworzenie na zewnętrznych granicach UE obszaru dobrobytu i przyjaznego sąsiedztwa, który ma zapewnić stabilność, bezpieczeństwo i pomyślność ugrupowania". Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez ściślejszą współpracę z nowymi sąsiadami, opartą na wspólnych wartościach i interesach, oraz niesienie pomocy sąsiadującym z UE słabszym ekonomicznie krajom. Dla Polski niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie o miejsce europejskich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w tworzonej przez UE polityce, w tym w szczególności sąsiadujących z nią - Rosji, Ukrainy i Białorusi. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
20--26
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie
Bibliografia
  • Presidency Conclusions. Brussels European Council, 17 and 18 June 2004, nr 10679/04, s. 14.
  • E. Kawecka-Wyrzykowska, Stosunki traktatowe UE-Rosja w kontekście rozszerzenia, "Wspólnoty Europejskie" Nr 4/5 (150) 2004.
  • Europejska Polityka Sąsiedztwa: nowy etap w relacjach UE ze Wschodem?, Komentarze Ośrodka Studiów Wschodnich, 20.05.2004.
  • M. Błaszczuk, Unijne wsparcie dla krajów WNP w ramach programu TACIS w latach 2000-2003, "Wspólnoty Europejskie" Nr 12 (146) 2003.
  • Wider Europe - Neighbourhood: proposed new framework for relations with the EU's Eastern and Southern Neighbours, European Commisssion, Press Releases, IP/03/358, Brussels, 11 March 2003.
  • Direction of Trade Statistics Quarterly, IMF, March 2004.
  • E. Teichmann, Miejsce współpracy transgranicznej we "Wschodnim Wymiarze" i Nowej Polityce Sąsiedztwa Unii Europejskiej, [w:] W. Bieńkowski, J. Grabowiecki, H. Wnorowski (red. nauk.), Współpraca transgraniczna Polski z krajami bałtyckimi, Białorusią i Rosją - Obwód Kaliningradzki w warunkach integracji z Unią Europejską, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2003, s. 126.
  • External aid programmes - Financial trends (1989-2002), EuropeAid Co-operation Office, April 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171340813

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.