PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | z. CCCXLIII (1) | 137--146
Tytuł artykułu

Analiza struktury nakładów pracy w rozwojowych gospodarstwach rolniczych w aspekcie uzyskiwanych przychodów brutto

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Labour Inputs Analysis in Developing Farms in their Gross Supply Aspect
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Praca jako jeden z trzech czynników produkcji jest istotnym elementem wpływającym na efektywność i konkurencyjność gospodarstw rolnych. Relacja występująca w polskim rolnictwie pomiędzy ziemią a kapitałem jest oceniana jako dostateczna, natomiast relacje pomiędzy pracą a kapitałem oraz pracą a ziemią, z uwagi na zbyt duże zasoby pracy, są oceniane negatywnie (Pepliński 1999). Warunkiem zmniejszenia zatrudnienia i poprawy relacji pomiędzy czynnikami produkcji jest przejście, szczególnie ludzi młodych, do pracy w pozarolniczych działach produkcji. Duże i nadal wzrastające bezrobocie w Polsce spowalnia proces zmniejszania zatrudnienia w rolnictwie. Także perspektywy dla rynku pracy na najbliższe lata w Polsce nie są korzystne. Jest to związane z:
- przewidywanym znacznym wzrostem zasobów siły roboczej w latach 2000-2010,
- koniecznością restrukturyzacji przemysłu i sektora gospodarki żywnościowej, co - szczególnie w początkowym okresie - wiąże się ze zmniejszeniem zatrudnienia,
- pogarszającymi się możliwościami rozwoju przedsiębiorczości,
- małą skutecznością polityki makroekonomicznej w oddziaływaniu na wielkość zatrudnienia i bezrobocia,
- spadającym tempem wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie (Hybel 2000).
Z kolei duże zatrudnienie w połączeniu z niewielkim obszarem gospodarstwa sprawia, że zasoby pracy w rolnictwie nie są właściwie wykorzystane. Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się, że o dzisiejszym i przyszłym obliczu rolnictwa nie będą decydowały wszystkie gospodarstwa, lecz przede wszystkim rozwojowe, modernizujące swoje technologie na bazie wprowadzanych nowych środków mechanizacji i elektryfikacji. Celem pracy jest analiza struktury nakładów pracy własnej i obcej w tej grupie gospodarstw w aspekcie osiąganych przez nie przychodów brutto. (fragment tekstu)
EN
The researches have showed, that along with growth of gross supply of investigated farms, the value of gross agricultural profit per one farm is increasing, but at the same time it is decreasing in conversion on 1000 zl of gross supply. However, gross profit is increasing both on one farm and 1000 zl of gross supply when the scale of production is growing up. (original abstract)
Rocznik
Strony
137--146
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu
Bibliografia
  • Hybel J. (2000): Rynek pracy w warunkach zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Rocz. Nauk. SERiA 2, 4: 90-94.
  • Opis wyposażenia i działalności gospodarstwa rodzinnego. Ankieta badawcza projektu badawczego KBN nr 5 P06 F 01216 pt.: "Metody badania i oceny przemian w rozwojowych gospodarstwach rodzinnych". (1999) IBMER, Warszawa.
  • Pepliński B. (1999): Rolnictwo polskie a rolnictwo Unii Europejskiej. Analiza zasobów czynników produkcji i struktury rolnictwa. Maszynopis. Kat. Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa AR, Poznań.
  • Rocznik statystyczny 2000. (2000) GUS, Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171341103

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.