PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | z. 45 | 9--20
Tytuł artykułu

Kryzysy walutowe - widmo przeszłości czy realna groźba?

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Obserwując ostatnie działania MFW można wyciągnąć wnioski, że instytucja ta nie chce, by można było liczyć na to, że w razie wybuchu kryzysu znowu pośpieszy z pomocą idącą w miliardy dolarów Fundusz obawia się, że taka sytuacja uwolniłaby dłużników i inwestorów od konieczności rozważnego działania. Chce, by zarówno jedni, jak i drudzy działali rozważnie. W związku z tym proponuje działania zmierzające do tego, aby inwestorzy zgodzili się, żeby w razie wybuchu kryzysu udzielone przez nich pożyczki krótkoterminowe automatycznie zamieniane były na długoterminowe. Oznaczałoby to więc automatyczną restrukturyzację długu. Manewr taki mogłaby, na przykład, umożliwić emisja przez zadłużone kraje obligacji z taką opcją. To niewątpliwie nowatorskie rozwiązanie oznaczałoby jednak znaczny wzrost kosztów zaciągania pożyczek dla dłużników i niemożność szybkiego odzyskiwania kapitału przez banki kredytujące. Z tego powodu propozycje tego rodzaju nie są przyjmowane entuzjastycznie ani przez dłużników, ani przez kredytodawców. Dlatego też to, jak Fundusz ma reagować na przyszłe kryzysy walutowe, nadal pozostaje kwestią otwartą. Pewnym wydaje się natomiast fakt, że nowa międzynarodowa architektura finansowa jest elementem długotrwałego procesu o charakterze strategicznym. Ze jest swoistą odpowiedzią na kryzysowe, negatywne konsekwencje w sferze międzynarodowych stosunków finansowych w dobie ich postępującej globalizacji i jej realizacja może przyczynić się jeśli nie do zapobiegnięcia wybuchowi potencjalnego kryzysu, to przynajmniej do wydatnego ograniczenia jego skutków. Dlatego właśnie realizacja i rozwój idei nowej międzynarodowej architektury finansowej powinny być wspierane wszelkimi możliwymi środkami. (abstrakt autora)
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Bilski H., Nowa międzynarodowa architektura finansowa (próba reformy światowego systemu finansowego), w: "Materiały i studia NBP", Zeszyt Nr 90, Warszawa 1999.
  • Bilski H., Postęp w procesie reformowania międzynarodowej architektury finansowej (wzrost znaczenia roli sektora prywatnego), w: "Materiały i studia NBP", Zeszyt Nr 97, Warszawa 2000.
  • Małecki W., Sławiński A., Piasecki R., Żuławska U., Kryzysy walutowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
  • Pietrzak B., Geneza i realizacja idei nowej międzynarodowej architektury finansowej, w: "Ekonomia", Nr 1/2001, Warszawa 2001.
  • Sławiński A., Kruchy świat finansów, w: "Rzeczpospolita", Nr 260, Warszawa 2003.
  • Wojtyna A., Kryzysy finansowe a skuteczność polityki makroekonomicznej, w: "Bank i Kredyt", Nr 7-8, 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171341349

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.