PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1989 | nr 269 Organizacja handlu zagranicznego w europejskich krajach RWPG i Republice Kuby | 217--258
Tytuł artykułu

Organizacja handlu zagranicznego w Socjalistycznej Republice Rumunii

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W świetle założeń Rumuńskiej Partii Komunistycznej i rumuńskiego państwa aktywny udział w międzynarodowym obrocie gospodarczym i w międzynarodowym podziale pracy jest jedną z podstawowych przesłanek rozwoju gospodarczego każdego państwa. Socjalno-gospodarczy program rozwoju Rumunii, przyjęty na XIII zjeździe partii, na pierwszy plan, obok własnych wysiłków, wysuwa konieczność konsekwentnej i efektywnej wymiany gospodarczej z zagranicą, aktywnego i efektywnego udziału w międzynarodowym podziale pracy, w światowych obrotach towarowych. "W realizacji założeń przyszłego planu pięcioletniego - podkreślił Nicolae Ceausescu - duże znaczenie posiada rozwój międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz kooperacja produkcji z innymi państwami". Jak wiadomo, w dziedzinie handlu zagranicznego i w dziedzinie stosunków gospodarczych z zagranicą Rumunia posiada dawne tradycje, które są kontynuowane w latach socjalizmu, szczególnie zaś są one rozwijane po IX zjeździe partii, kiedy na jej czele stanął Nicolae Ceausescu. Rumunia rozwija stosunki gospodarcze z krajami socjalistycznymi, z krajami rozwijającymi się i ze wszystkimi państwami niezależnie od ich ustroju społecznego na zasadach poszanowania ich niepodległości i suwerenności, równouprawnienia , wzajemnych korzyści oraz nieingerencji w ich sprawy wewnętrzne. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Albu A. i in., Międzynarodowa kooperacja gospodarcza Socjalistycznej Republiki Rumunii. Academia de studii economice, Bukareszt 1985.
  • Albu A. i in., Zarządzanie w handlu międzynarodowym. Editore didactica, Bukareszt 1981.
  • Blaga I., Manea G., Mechanizmy ekonomiczne socjalizmu. Editura stiintifica si enciclopedica, Bukareszt 1976.
  • Dźordżesku T., Organizacja I zarządzanie przedstawicielstwami ekonomiczno-handlowymi SR w Rumunii. Acd. im. Szt. Gieorgiju, Bukareszt 1979.
  • Organizacja międzynarodowego prawa handlowego. Editura Academiei Republicii Socialiste Romania, Bukareszt 1973.
  • Ceausescu N., Referat na XIII Zjeździe Rumuńskiej Partii Komunistycznej. Editura Politica, Bukareszt, 1984.
  • Moisuk K., Formy podnienienia konkurencyjności eksportu. "Revista Economica" 1985 nr 17.
  • Pereluce M., Pojęcie systemu i mechanizmów w gospodarce narodowej w teorii ekonomicznej marksizmu-leninizmu. "Revista Economica" 1975 nr 2.
  • Puiu A., Zarządzanie i technika handlu zagranicznego. Editora technica si pedagogica, Bukareszt 1977.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171345703

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.