PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | z. 60 | 75--83
Tytuł artykułu

Problem podwójnego opodatkowania w stosunkach międzynarodowych. Cz. 2

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Reasumując można podkreślić, iż obowiązujące dotychczas konwencje podatkowe wiążące Polskę z innymi państwami w większości zostały zawarte w latach 70. Były więc one zawarte w przeciwstawnych warunkach gospodarczych i międzynarodowych, w których znalazła się Polska. W ówczesnej sytuacji naszego kraju, która w praktyce eliminowała międzynarodową współpracę gospodarczą, zawarte przez Polskę konwencje podatkowe nie miały właściwie znaczenia. W wyniku dokonanych w latach 90. reform gospodarczych i politycznych Polska i jej gospodarka włączyły się bez ograniczeń do międzynarodowej wymiany dóbr, kapitałów i osób. Polskie podmioty gospodarcze rozpoczęły własną działalność gospodarczą za granicą. Koniecznym stało się wynegocjowanie nowych konwencji podatkowych z państwami, które najwięcej inwestowały w naszym kraju, w celu zapewnienia stabilnych podstaw dla rozwoju międzynarodowej współpracy gospodarczej Polski. Nowe konwencje podatkowe zostały wynegocjowane z Austrią, Belgią, Danią, Niemcami, Królestwem Niderlandów, Szwecję. Różnice między obowiązującymi dotychczas a nowo zawartymi konwencja- mi dotyczą: nowych zasad poszczególnych źródeł dochodu, zasad wzajemnej po- mocy administracyjnej organów podatkowych w zwalczaniu unikania i uchylania się od opodatkowania.
Rocznik
Numer
Strony
75--83
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Aleksandrowicz A., Fiszer J., Jędrzejewski S., Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Międzynarodowe prawo podatkowe, "Przegląd Podatkowy", 1992, Nr 6.
  • Aleksandrowicz A., Fiszer J., Jędrzejewski S., Unikanie podwójnego opodatkowania (15). Metody eliminacji podwójnego opodatkowania, "Przegląd Podatko- wy", 1993, Nr 10.
  • Białobrzeski J., Unikanie podwójnego opodatkowania w świetle międzynarodowego prawa podatkowego, Centralny Ośrodek Szkolenia Zawodowego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 1998.
  • Brzeziński A., Zarys prawa finansów publicznych, Wydanie 3, Dom Organizatora TNOiK, Toruń 1998.
  • Kulicki J., Sokół J., Podatki i prawo podatkowe, PWE, Warszawa 1996.
  • Waługa M., Instytucja kredytu podatkowego, "Finanse", 1983, Nr 1.
  • Lipowski T., Raje podatkowe. Charakterystyka i sposoby ich wykorzystania, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk 2002
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171352035

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.