PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 2 (36) | 161--164
Tytuł artykułu

Problem zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa Uwagi o książce Petera Bofingera: Czy rynek można jeszcze uratować? Dlaczego potrzebujemy teraz silnego państwa : Peter Bofinger, Ist der Markt noch zu retten? Warum wir jetzt einen starken Staat brauchen, 2. Aufl., Econ Berlin 2009, s. 252.

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Profesor Peter Bofinger jest wykładowcą ekonomii w Wurzburgu (Niemcy, Bawaria) i cenionym członkiem Rady Ekspertów do Oceny Ogólnogospodarczego Rozwoju w Niemczech, czyli sławnych "pięciu mędrców ekonomicznych". Dostarczają oni ekspertyz dla rządu niemieckiego w zakresie sytuacji gospodarczej w Niemczech i na świecie. Należy on do czołowych ekonomistów niemieckich, którzy nawiązują do tradycji ordoliberalizmu, a także polityki gospodarczej opartej na sterowaniu popytem (a więc koncepcji keynesowskiej). Bofinger jest autorem licznych artykułów i książek poświęconych gospodarce, między Innymi bestsellera ekonomicznego Wir sind besser ais wir glauben (Jesteśmy lepsi niż wierzymy). W 2009 roku ukazał się nowy bestseller ekonomiczny P. Bofingera Czy rynek można jeszcze uratować? Dlaczego potrzebujemy teraz silnego państwa. W ujęciu P. Bofingera, po bezprzykładnym zwycięstwie gospodarki rynkowej i załamaniu się gospodarki "realnego socjalizmu", współcześnie gospodarka rynkowa znalazła się w ciężkim kryzysie. Zanika w dużym zakresie zaufanie do rynku i legitymizacji społecznej gospodarki rynkowej, a kryzys finansowy staje się kryzysem systemowym współczesnej gospodarki i całego społeczeństwa. Pomimo rozpowszechnionych opinii nie można jednak mówić o końcu gospodarki rynkowej. Jednakże współczesny kryzys finansowy ujawnił ogromne siły samoniszczące nieuregulowanego rynku. Stąd też styl myślenia ostatnich dziesięcioleci spowodował stopniowe zakwestionowanie legitymizacji społecznej gospodarki rynkowej, a także państwa demokratycznego. Samoniszczące tendencje silnego rynku doprowadziły nie tylko do globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego, ale także do kryzysu systemowego ładu rynkowego i demokracji.(fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
161--164
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171370409

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.