PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 29 V Forum Samorządowe. Samorząd Terytorialny w Zintegrowanej Europie | 190--197
Tytuł artykułu

Polityka podatkowa gminy i jej wpływ na rozwój lokalny

Warianty tytułu
The Munici Palitity's Tax Policy and its Influence on the Local Development
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka podatkowa często określana jest mianem polityki fiskalnej1, postrzeganej jako polityka skarbowa, odnosząca się głównie do strony dochodowej budżetu. W literaturze przedmiotu można zauważyć, że pojęcie polityka fiskalna jest pojęciem znacznie szerszym od polityki podatkowej2. Terminu "polityka fiskalna" Z. Fedorowicz używa w znaczeniu ..doboru źródeł i metod gromadzenia dochodów publicznych, jak też kierunków i sposobów realizacji wydatków publicznych dla osiągnięcia celów społecznych i gospodarczych, ustalonych przez właściwe organy publiczne"3. Organy publiczne powoływane są według ustalonego porządku konstytucyjnego dla związków publicznoprawnych, wśród których funkcjonują państwo i samorząd terytorialny. Zatem można odróżnić politykę fiskalną państwa i politykę fiskalną samorządu terytorialnego4. Zwrócimy uwagę, że inny będzie charakter i cele polityki fiskalnej uprawianej w skali państwa, które dysponuje znacznym potencjałem w postaci kompetencji organów ustawodawczych i może przez to świadomie oddziaływać na kształtowanie się ostatecznej struktury dochodów. Inny zaś jednostek samorządu terytorialnego, które przy kontynuowaniu założeń swojej polityki fiskalnej muszą uwzględniać pewne ramy i ograniczenia wyznaczone im przez państwo w przepisach prawa.Naszym zadaniem jednak nie jest przedstawianie polityki fiskalnej państwa, lecz polityki podatkowej występującej na podstawowym szczeblu samorządu terytorialnego, to jest gminy, którą można rozumieć jako świadome działania powane przez kompetentne organy, zmierzające do osiągnięcia założonych celów, przy zastosowaniu dostępnych i odpowiednio dobranych metod wynikających z norm finansowo-prawnych.(fragment tekstu)
EN
rhe sell government units in Poland. as well as the whole sector of public tlnance. go into debt. o tar applied ta policy's tools are insuHlcient. It means that these entities using well-known entitlementsare forced to seek neyv solutions to improve their financial liquidity and change the system of local development financing. I hese issues determine the major threads of consideration included in the content of article(original abstract)
Twórcy
  • Politechnika Gdańska
Bibliografia
  • Z. Fedorowicz: Polityka fiskalna. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, Poznań 1997. s. 7.
  • Por. L. Jędrzejewski: Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego. Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Gdańsk 2007. s. 94
  • J.Głuchowski: Polskie prawo podatkowe. Wydawnictwo PWN. Warszawa 1993. s. 10.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171372559

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.