PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2011 | nr 1 (44) | 148--154
Tytuł artykułu

Realna pomoc czy próba upolitycznienia? Subwencjonowanie francuskich dzienników ogólnokrajowych

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Codzienna prasa drukowana od lat notuje spadki nakładów. Kryzys w tej dziedzinie jest powszechny, co powoduje, że na świecie stosunkowo niewiele jest tytułów, których nakład byłby większy niż półtora mln egzemplarzy. Pod tym względem fenomenem na skalę światową jest Japonia, co prawdopodobnie jest rezultatem oddziaływania wielu czynników, miêdzy innymi braku analfabetyzmu, wysokiego poziomu oświaty oraz utrwalonych przez lata nawyków czytelniczych. Republika Francuska nie jest w tym zakresie krajem o tak dużym potencjale jak zajmująca trzecie miejsce w świecie Japonia, chociaż piastuje wysokie dziewiąte miejsce jako kraj wysoko rozwiniêty pod względem gospodarczym. Ponadto znane są francuskie tradycje i osiągnięcia w sferze kultury. W tym kontekście może zastanawiać to, że właśnie ten kraj, nawet w porównaniu z wieloma innymi rozwiniętymi państwami, przeżywa wyraźny kryzys na rynku dzienników ogólnokrajowych. We Francji nakłady krajowej prasy codziennej w stosunku do liczby mieszkańców są zdecydowanie niższe niż w innych krajach, a przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać nie tylko w globalnej tendencji wypierania druku przez media audiowizualne. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
148--154
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • Merklejn I., System medialny Japonii, [w:] Wybrane zagraniczne systemy medialne, red. nauk. J.W. Adamowski, Warszawa 2008.
  • Charon J.-M., La presse quotidienne, Paris 1996.
  • Balle F., Médias et société, Paris 2005.
  • Golka B., System medialny Francji, Warszawa 2001.
  • Sławińska T., Media regionów? Cechy charakterystyczne francuskiego systemu medialnego, [w:] T. Sasińska-Klas, A. Hess, Media a integracja europejska, Kraków 2004.
  • Gajlewicz K., Współczesna prasa codzienna we Francji i jej problemy, "Studia Medioznawcze" 2009, nr 2.
  • Gajlewicz K., Prezydentura Sarkozy'ego, czyli rupture we francuskich ośrodkach przekazu, "Studia Medioznawcze" 2009, nr 4.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171394993

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.