PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Państwa grupy BRICS i ich znaczenie we współczesnej gospodarce światowej | 13--25
Tytuł artykułu

BRICS jako nieformalny blok współpracy

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Początków koncepcji BRIC (z ang. cegła) należy szukać w pracy opublikowanej w 2001 r. przez kierownika działu badań gospodarki banku Goldman Sachs J. 0'Neilla1. Zaproponował on grupę czterech państw szybko rozwijających się o znaczącym udziale w gospodarce światowej jako alternatywę dla działań i kierunku wyznaczanego przez grupę G7. W sldad BRIC oryginalnie wchodziły Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, a w 2011 r. dołączyła do niej Republika Południowej Afryki, powodując uzupełnienie akronimu o literę "s" - BRICS. Po raz drugi określenie krajów BRIC zostało rozpowszechnione w 2003 r., kiedy to Goldman Sachs w publikacji "BRICs and beyond" zaprognozował, że do połowy XXI w. państwa te będą potęgami światowymi. Cele zrzeszonych państw są niezwykle ambitne. Ich rządy dążą przede wszystkim do osiągnięcia trzech głównych priorytetów; stworzenia nowego systemu walutowego, zwiększenia roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych oraz do zreformowania ONZ. Grupa BRICS nie jest w żaden sposób sformalizowana, nie jest ona ani organizacją międzynarodową ani nawet sojuszem. Jest to nieformalne zrzeszenie pięciu krajów o ciągle wzrastającej roli w światowej gospodarce, których przywódcy spotykają się w celu zacieśniania współpracy. Państwa te z pewnością stwarzają istotną przeciwwagę dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Już w 2005 r. wskaźniki MŚCI krajów Brazylii, Chin, Rosji i Indii zestawiono razem jako MŚCI BRIC Equity Index. Zaprezentowane wskaźniki stanowiły niezwykłe wyróżnienie dla krajów rozwijających się, jednocześnie zachęcając inwestorów do zwrócenia większej uwagi na właśnie te kraje. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • J. O'Neill: Building better global economic BRICs. Global Economics Paper, No. 66, Goldman Sachs, 2001, http://www.goldinansachs.com/oui-thinking/archive/archive-pdfs/build-better-brics.pdf (23.11.2014)
  • S. Borodina: Investing in BRIC countries. Standard and Poor's, New York 2010
  • S. Szafarz: Po V konferencji na szczycie BRICS. "Przegląd Socjalistyczny" 2013, nr 3
  • T. Marczak: Wschodzące potęgi świata. "Nasz Dziennik" z dnia 30 marca 2013
  • T. Sporek: Analiza stosunków handlowych pomiędzy Chińska Republiką Ludową a Unią Europejską. W: Międzynarodowe stosunki gospodarcze - integracja regionalna w Europie i na świecie. Red. T. Sporek. Studia Ekonomiczne, nr 123, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2012, s. 21-30
  • K. Palonka: Rola Chin - spotkanie krajów BRICS. Ostatni etap podroży Xi Jinpinga. 3 kwietnia 2013, http://www.polska-azja.pl/2013/04/03/k-palonka-rola-chin-spotkanie-krajow-brics-ostatni -etap-podrozy-xi-jinpinga/ (22.11.2014)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171395941

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.