PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1997 | Rachunkowość w gospodarce rynkowej : nauka i praktyka : materiały konferencyjne : Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości, Ustroń 17-19 września 1997. T. 1 | 171--180
Tytuł artykułu

Ryzyko walutowe i jego wpływ na działalność przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W otwartej gospodarce rynkowej w przedsiębiorstwie pojawiła się potrzeba rozpoznawania i zarządzania ryzykiem walutowym. Ryzyko to możemy zdefiniować jako niebezpieczeństwo niekorzystnych dla firmy zmian kursów walutowych. W wyniku operacji w zagranicznych środkach płatniczych powstają w przedsiębiorstwie należności oraz zobowiązania. Ponadto określony podmiot może posiadać waluty obce pochodzące z realizacji wcześniejszych rozrachunków, czy też inne aktywa wyrażone w walutach obcych. Aktywa oraz pasywa tego rodzaju są właśnie narażone na ryzyko walutowe. Pojecie to rozszerza się także o tzw. ryzyko konwersji oraz ryzyko transferu3. Ryzyko konwersji wiąże się z faktem, że w niektórych krajach władze państwowe ograniczają wymianę jednej waluty na drugą. Ryzyko transferu polega natomiast na ograniczeniach przez władze danego kraju transferu walut do lub z innych państw. Prowadząc operacje w walutach obcych z innymi państwami należy mieć na uwadze również te czynniki. Jeśli chodzi o warunki polskie można powiedzieć, że obecnie polityka dewizowa zmierza do liberalizacji przepływu dewiz z zagranicą i na pewno nie należy ona do restrykcyjnych. Na rynek walutowy w danym państwie ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć ogólną koniunkturę na rynku, relację import-eksport, politykę państwa w zakresie podstawowych stóp procentowych, politykę w zakresie przepływu dewiz pomiędzy krajami, interwencje banku centralnego oraz obowiązujący system kursowy. Wszystkie te czynniki wiążą się ze sobą i nie można ich rozpatrywać w oderwaniu od innych. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Zawadzka Z.: Ryzyko bankowe. Warszawa 1995.
  • Pietrzak E.: Dylematy polityki kursowej. "Nowa Europa" z 9 stycznia 1996 r.
  • Białek G.: Podstawy zarządzania pieniądzem w banku komercyjnym. Warszawa 1994.
  • Hull J.: Options. Futures and Others Derivate Securites. New York 1994.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171396627

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.