PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Finanse wobec sfery realnej gospodarki : praca zbiorowa. T. 1 | 11--25
Tytuł artykułu

Od sfery realnej do "sfery spekulacyjnej" - przykład międzynarodowego rynku walutowego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Globalizacja finansowa powoduje zmiany w funkcjonowaniu systemów finansowych tak w skali pojedynczego państwa, jak i w skali międzynarodowej. Co więcej, krajowe systemy finansowe w dobie globalizacji coraz częściej wymykają się spod kontroli władz. Z procesem globalizacji, również w sferze finansów, wiążą się zatem tak istotne zjawiska, jak internacjonalizacja (wyrażająca się między innymi w transgranicznych transakcjach inwestorów), ponadnarodowość (znajdująca wyraz w ponadnarodowej komunikacji i organizacji, które pozwalają między innymi na zawieranie transakcji finansowych i natychmiastowy przepływ pieniądza w skali globalnej), uniwersalizacja (jej przykładem jest funkcjonowanie "uniwersalnych" walut o zasięgu światowym, jak dolar amerykański i euro czy międzynarodowa akceptacja kart płatniczych) i liberalizacja (polegająca między innymi na swobodzie przepływu różnych kategorii kapitału). Obok zjawiska globalizacji i globalizacji finansowej obserwuje się również współcześnie inne ważne zjawisko, jakim jest finansjalizacja. Pojęcie finansjalizacji bardzo rzadko występuje w polskiej literaturze i nie znalazło jeszcze (podobnie jak za granicą) jednoznacznej definicji. Na wstępie należy stwierdzić, że finansjalizacja oznacza z jednej strony wzrost znaczenia sfeiy finansowej, z drugiej zaś wiąże się ze zmniejszanie roli sfery realnej w gospodarce zarówno na poziomie krajów, jak i w skali światowej. Finansjalizację cechuje także wysoka aktywność, także o charakterze spekulacyjnym, na rynkach finansowych. Szczególnie dotyczy to międzynarodowego tynku walutowego. Można stwierdzić, że finanse współcześnie stają się "biznesem samym w sobie", a obok globalizacji finansowej obserwujemy również globalną finansjalizację. Należy podkreślić, że oba te procesy są ze sobą powiązane i współzależne. Celem opracowania jest przedstawienie genezy i ekspansji finansjalizacji na świecie oraz zaprezentowanie na tym tle międzynarodowego rynku walutowego jako przykładu "sfery spekulacyjnej". (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Scholte J.A.: Governing Global Finance. W: Governing Globalization. Power, Authority and Global Governance. Red. D. Held, A. McGrew. Polity Press, 2002.
  • Epstein G.A.: Introduction: Financialization and the World Economy. Ewdward Elgar Publishing, 2005.
  • Sweezy P.: Economic REminiscences. "Monthly Review" 1995, May.
  • Wallerstein I.: Analiza systemów-światów. Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2007.
  • Owsiak S.: Podstawy nauki finansów. PWE, Warszawa 2002.
  • Bożyk P.: Globalization and the Transformation of Foreign Economic Policy. Ashgate Publishing, Ltd., 2006.
  • Grefe Ch., Mathias G., Harald S.: Czego chcą krytycy globalizacji. WAM, Kraków, 2004.
  • Małecki W.: Globalizacja rynków finansowych a polityka kursu walutowego w Polsce. W: Globalizacja rynków finansowych - implikacje dla Polski. Red. W. Małecki. Vizja Press & It, Warszawa 2007.
  • Graal J.: Scale and the Political Economy of Financial Change. W: Globalization of Capital Markets and Monetary Policy. Red. J. Hölscher, H. Tomann. Palgrave Macmillan, 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171398807

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.